Cat a costat brancusiealmeu.ro ?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Discutii mari pe tema Cuminţenia Pământului de Brâncuşi si cred ca majoritatea ditre voi sunteti la zi.
Deschid acest topic pentru ca desi Ministerul Cuturi vrea bani de la noi pentru Cuminţenia Pământului de Brâncuşi, nu stie cum sa ceara, sa face totul mai profesional, incat sa ma convinga sa dau 1-5 euro acolo, asa cum fac pentru wikipedia anual.
img

Sa o luam cu inceputul.

1. Mesajul lui Dacian Cioloş pe facebook care lasa mul de dorit. Balbaiala curata, care te face chiar sa inchizi paginia si sa iti bagi ceva in ea de donatie.
Oare in toata gloata din Minister acolo nu se gaseste cineva sa faca un text frumos care sa ne convinga ca merita, ca acesti bani vor ajunge la unde trebuie?


2. Site brancusiealmeu.ro
Pare un template de prin 2000 pus pe host si editate textul si logo. Ma intreb oare cateva mii sau zeci de mii de euro a platit ministerul pentru acest site. Chiar sunt foarte curios si as vrea sa stiu.
Chiar nu se putea face un site mai profesional care sa includa informatii relevante de initiativa, care sa ma conviga sa donez?
Gasim pe site sectiunea despre unde sunt 200 cuvinte, apoi sectiunea stiri care contine 5 stiri preluate din alta parte, sectiunea evenimente care are un singur eveniment.

Las la urma sectiunea Ambasadori pentru care ar putea face diferenta intre succes si esec. Aici avem cateva nume, care multe dintre ele nici nu stiu cine sunt.Ma asteptatm ca maia morgenstern sa apara in lista pentru ca e nume mare si mereu a sustint astfel de cauze.
In afara de aceasta si inca doua nume, restul sunt egal cu zero. Nume care intradevar pot face diferenta si care ar trebui sa apara in lista nu sunt. Plus pentru o cauza initiata de minister lista amabasadorilor este foarte mica.

Totul arata de rahat, fara pic de respect fata de cauza sau pentru marele Brâncuşi. Cred ca au facut asta pentru a justifica niste bani, apoi cad se termina perioada de strangere de fonduri sa spun ca Romanul este prost si nu respecta cultura, cand de fapt este vinal lor.

Un lucru nu am vazut legat de banii stransi. Daca suma necesara nu se strange, ce se intampla cu banii stransi deaja?
Se executa refund la toti sau unde ajung banii?
La fel nu se spune de cati bani este nevoie, cat s-a strans pana acum si alte dete de acest gen.

Sistemul de plata este unul greoi si prost conceput pentru anul in care traim. In mai toate tarile care doresc sprijinul oamenilor sunt o gramada de metode de plata si in special cea de pe telefonul mobil.
Ce nu intelege Dl. Dacian Cioloş e faptul ca lumea este lenesa si nu vor merge la banca sa doneze 1-10 euro, sa astepte la coada, sa suporte toate tampeniilor celor de la casa, etc.
Daca ar avea optiunea sa doneze de pe telefonul mobil, atunnci cu siguranta mai multi ar dona ceva.
La fel au uitat sa ofere posibilitatea de donatie prin paypal unde pentru multi este mult mai usor si ieftin decat transferul normal de bani. Sa zicem ca vreau sa donez 20 Lire, iar costul la transfer este 35£, crezi ca voi mai face donatia?

Kit Media - o mare prostie si mai bine o scoateti de pe site.
Nu stiu cine s-a gandit sa adauge asta pe site dar e prost rau de tot. Daca nu stii ce trebuie inclus intr-un kit, atunci mai bine nu-l prezinti/oferi.

Dl. Dacian Cioloş va garantez ca orice membru de pe acest forum poate face un site mult mai profesional, optimizat SEO, o campanie mult mai buna si chiar sustinut de nume care pot face diferenta in mediul online.
Toate acestea la un cost de doar <1% faza de cat ati platit voi.

Sa va fie Rusine.
 
in primul rand este o tampenie sa ceri tot de la "saraci" taxe, in al doilea rand de ce nu fac un spectacol cu bogatii romaniei sa ii puna sa doneze, eu sigur nu voi dona desi ma doare ca am ajuns sa cumparam de la straini capodopere romanesti
 
Este dezgustator ceea ce vad aici. Fara pic de respect pentru valorile nationale. Tot nu am inteles de ce vrea guvernul sa o cumpere daca proprietarul este roman si aceasta este expusa la cotroceni.
 
Loading...
Back
Sus