Cand alegi o retea MCN sau Adsense pentru canalul tau youtube

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
M-am decis sa scriu un mic tutorial care sa va ajute sa alegeti cea mai buna metoda de a face bani cu canalul vostru youtube.

Majoritatea dintre voi stiri de retelele MCN pentru youtube, iar despre Adsense cred ca stie toata lumea.

1. Cand alegem adsense pentru a face bani pe youtube.

Daca continutul postat este 100% al tau si esti foarte serios de proiect, atunci poti alege adsense fara probleme si tot venitul generat iti apartine. Asta include vblog, inregistrari de prin oras, interviu, orice vrei tu, numai sa fie realizat 100% de tine. Inregistrarile de la un spectacol, concert, chiar daca sunt realizate de tine, nu sunt recomandate sa fie postate pe canalul youtube pentru ca sunt sanse mari sa primesti suspend la cont si adio bani.

Avantaje adsense:
- tot venitul generat iti apartine
- nu trebuie sa semnezi contract cu nimeni, nu trebuie sa astepti sa expire contractul ca la un MCN
- daca canalul devine popular ai sanse ca youtube sa afiseze numai reclame premium care poate ridica veniturile cu pana la 1000%
- plata la timp

Dezavantaje adsense:
- oricine iti poate suspenda contul fara drept de apel
- foarte multe restrictii la postarea de continut
- nu poti avea orice tip de muzica comerciala in clipul postat
- este ca o loterie, azi ai cont maine nu mai este
- daca ai primit avertisment nu primesti banii generati


2. Cand alegi o retea MCN pentru canalul youtube?

O retea MCN lucreaza tot cu Adsense doar ca are un contract direct cu acestia care ii permite sa aiba o libertate mai mare.

Daca ai un canal cu recenzii la seriale sau filme, ori clipuri funny de pe net, adica continutul postat nu iti aparatine 100% atunci e bine sa folosesti o retea MCN.

Avantaje retea MCN:
- libertate de miscare mai mare
- posibilitatea de a postat continut comericial pe canalul tau youtube, inclusiv muzica comerciala in clip.
- acces la reclame premium, pentru ca majoritatea din retelele MCN au propria echipa care contracteaza publicitate
- in caz de restrictie sau suspedn la canal, reteaua MCN te poate ajuta sa-l recuperi sau sa scoti restrictia.
- ajutor in rezolvarea unor dispute la continutul postat
- canalul are sanse mai mici sa fie suspendat
- in caz ca esti scos dintr-o retea MCN din diverese cauze, oricand poti adera la alta, pe cand cu adsense odata eliminat nu mai poti adera nici la adsense, nici la alta retea MCN
- in caz ca ai primt avertisment pe canal unele retele MCN iti platesc banii generati pana in acel moment
- mai multe sisteme de plata a veniturilor

Dezavantaje retea MCN.
- contract zero day sau pe o anumita perioada. Majoritatea dintre retele cer un contract de minim 1 an si maxim 3 ani.
- trebuie sa imparti veniturile cu reteaua MCN. RevShare incepe de la 45% pana la 90%, adica tu primesti minim 45% din bani facuti de canalul tau si daca acesta este foarte popular si de calitate poti ajunge pana la 90% din banii generati.
- unele platesc la timp, dar majoritatea intarzie si chiar nu platesc unii creatori de canale. Deci mare grija aici.
- support de toata jena aproape la toate
- unele retele trac teapa in stil mare si nu elibereaza canalul chiar daca este contract zero day
- in caz ca te razgandesti si vrei sa treci la o alta retea, dureaza cel putin 30 zile de la cerere pana elibereaza canalul de contract. In cele mai multe cazuri dureaza chiar si 3-5 luni, iar in tot acest timp, tot ce generezi ajunge la reteaua MCN si nu la tine.


Cam asta este in mare si sper sa va ajute sa decideti cat mai bine.

Recomandarea mea este daca sunteti seriosi cu canalul vostru si e de viitor, plus continut 100% original si de calitate, alegeti Adsense.

Daca doriti sa alegeti o retea MCN, va recomand NetWorkRomania - 60 RevShare si ComunicationNetwork - 70% RevShare. Amundoua imi apartin si in caz de probleme sunt aici sa va ajut oricand.

Daca aveti intrebari va rog postati mai jos.
 
Ultima editare:
Salut dl AlexH si felicitari pentru forum!
Doresc si eu sa intru in aceasta ''lume'' a content-ului video si monetizarea acestuia. Am inspectat, cautat si gasit tot ce am avut nevoie pe acest forum, insa, ca intotdeauna mai exista cateva semne de intrebare.

1. Doresc sa ma inscriu in programul tau de monetizare MCN NetWorkRomania(Freedom) dar nu stiu cat se ofera la 1k views fata de celelalte sisteme.
2. Canalul vreau sa il fac in limba engleza fiind unul putin diversificat bazat pe media online (cam ce este in voga imediat creez si uploadez ), view-urile pe care le primesc sunt platite diferit pt fiecare tara din care vin?

PS: Frumoasa comunitatea pe care ai creato, cred ca este ce-a mai buna pe care o cunosc deoarece ofera informatiile de care am nevoie (exact ce am nevoie) nu niste cuvinte aruncate de dragul de a fi acolo si gata...
 
Ultima editare:
Salut dl AlexH si felicitari pentru forum!
Multumesc frumos.
1. Doresc sa ma inscriu in programul tau de monetizare MCN NetWorkRomania(Freedom)
Daca vrei sa intri rapid intr-un MCN atunci poti aleg freedom, dar nu te astepta la un cpm foarte bun.
Una testat de mine si care da cpm bun, plus are romani in staff este aceasta: http://www.roforum.net/threads/zoomin-mcn-youtube.3731/ doar ca are cerinte cam mari.
Mai poti verifica acest articol: http://www.venituripasive.biz/youtube/afla-cum-poti-face-bani-cu-youtube/
Daca proiectul tau este serios atunci Zoomin sau FS recomand.
view-urile pe care le primesc sunt platite diferit pt fiecare tara din care vin?
Da si nu toate. Youtube iti va monetiza aproximativ 35% din numarul total de vizionari. Deci din 10.000 vor fi platite doar 3.500. Daca cpm este de 1$ atunci castigi 3.5$, dar daca este de 44$, atunci vine 154$.
Frumoasa comunitatea pe care ai creato, cred ca este ce-a mai buna pe care o cunosc deoarece ofera informatiile de care am nevoie (exact ce am nevoie) nu niste cuvinte aruncate de dragul de a fi acolo si gata...
Multumesc. Asta si incerc pentru ca stiu cum este pe alte forumuri.
 
Multumesc de rapiditatea de care ai dat dovada si raspuns. Mai am cateva intrebari, sper ca nu te deranjez...

1. Indiferent de reteaua MCN aleasa care functioneaza prin intermediul Youtube, tot 35% imi plateste din vizualizari?
2. ZoomTV/Zoomin plateste 44$ pe 1k fata de majoritatea celorlalte sisteme care dau 1$-3$?
3. Odata inscris, daca cumva se intampla.. pentru ca nu sunt robot, sau poate s-a ivit o situatie in care nu pot scoate/nu am publicat/nu am avut timp sa ma ocup de canal o singura saptamana/luna ies in dezavantaj cu altceva inafara de monetizare? Se rupe contractul?
Vreau sa ma tin serios de proiect cativa ani buni si de aceea pun atatea intrebari..
 
Ultima editare:
1. Aici youtube decide nu reteaua MCN. Insa si aici depinde mult de continut si audienta, pentru procentul e posibil sa urce.
2. Nu iti pot garanta, dar stiu experienta proprie ca atat am avut. La fel am avut si pe FS
3. Poti sta linistit ca nu te scoate nimeni din retea.

Avantajul laa zoom este ca daca canalul tau are potential, devine popular te pot ajuta cu o expunere mai mare de unde poti primi trafic foarte mult.
Detin multe canale Tv, site-uri, unde iti pot public video, etc.
 
Salutare...si eu fiind novice in ale monetizarii intreb : Banii din vizualizari sunt una si banii pe click-uri alta? In adsense la rapoartele zilnice sunt cumulate aceste sume?
Si mai am o intrebare : Am vazut la unii useri pe Youtube ca au pe pagina canalului link catre contul de paypal pt donatii...E ok sa pui acolo link alaturi de link-urile de facebook,instagram etc?
Multumesc anticipat pentru sfaturi.
 
CPM la FS.


Inainte de a aplica la FS sa va asigurati ca respectati regulile si odata ce ati primi reject pentru 3 ani nu puteti aplica iar.
Recomand minim 1000 subscribe si 10 mii vizite pe ultimele 28 zile pentru a fi siguri ca sunteti acceptati.
Canalul meu este pe gameplay.
Va puteti inscrie aici la FS.
 
Salutare. O intrebare va rog...trebuie sa ies din parteneriatul cu Adsense inainte sa aplic la FS sau pot merge in paralel cu ambele? Am un canal in crestere bună cu 250 subscriberi si cam 20000 vizualizări minim lunar
 
Daca este deja cu adsense, atunci ramai acolo.
Pentru a trece pe FS, tot ce trebuie sa faci este sa accesezi link de mai sus, urmezi pasii si gata. Dupa acceptare vei rula pe FS si nu pe adsense.
Treci pe FS doar daca vrei contul adsense sigur fara risc de suspendare.
Nu iti poarte garanta nimeni ca vei avea o rata CPM mai buna cu FS decat cu adsense.
Acum ce rata ai si ce nisa esti?
 
Ca nisa pescuitul si undeva la 0.25 euro Cpm
Verifica urmatoarele:
1. locatia la utilizatori
2. unde este vizionat - in youtube sau emebed
3. durata de vizionare medie per clip
4. vezi clipu care iti produce
5. care este marimea minima sau medie per clip in miinute

+10 minute afiseaza reclame inStream care au cpm bun.
 
Salutare. Aveti idee de ce atata diferenta intre vizualizarile unui clip in rapoartele de la Youtube analytics si Google Adsense ? In Adsense apar 1160 vizualizari iar in Analytics 999 vizualizari. Multumesc!
 
In Adsense apar 1160 vizualizari iar in Analytics 999 vizualizari.
Google nu face update imediat la statistici ci treptat. Plus adsense are alti parametri fata de youtube. In final nimeni nu stie exact cum functioneaza google la acest capitol.
Te-a platit la 1160 sau la 999?
 
In raportul Analytics apar 0.25 $ iar in Adsense 0.34 Euro...am setat Adsense sa imi arate venitul in timp real . Sau alta situatie : am pe luna trecuta la un clip 2239 vizualizari contorizate in Adsense iar in Analytics apar 1665 vizualizari la acelasi clip. Stiu ca Google actualizeaza cam cu o zi intarziere...azi deja e 3 Mai.
 
Stiu ca Google actualizeaza cam cu o zi intarziere
Dureaza intre 3 minim si 7 zile update la statistici in youtube.
Era mai rau daca era invers la venituri si vizite. :D
 
Loading...
Back
Sus