call to action video - Analiza si exemplu live

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Am primis in topicul trecut ca voi scrie despre call to action in video. Acum cateva minute am vazut postarea lui @cip200 pe comunitatea noastra de pe google plus. Care arata cam asa:
AU9p8E0.png


Analiza la aceasta postare?
1. nu exista link nicaieri unde omul poate cumpara.
2. omul in general este lenes si daca trebuie sa execute multe actiuni pentru a gasi link, atunci va trece mai departe.
3. la 1000 de vizionari e posibil ca 99% din cei care au vizinat clipul sa nu dea click sa-l vada pe youtube unde in descriere este link catre produs.
4. cei interesati de produs sa-l cumpere va executa o cautare pe google pe termenii care i-au pus el in postare si anume costume de baie braziliene. Cine este pe prima pagina in google va castiga un client datorita la video postat de el.
5. video se termina in plop, fara nici un mesaj de final care sa indemne userul sa faca ceva.
6. youtube iti da posibilitatea sa pui anunturi pe video cat si mesaj de final. Folositi aceste ustensile si nu doar upload un video si apoi share.
7. presupun ca a dat share pe google plus pentru a ridica clipul in rezultate la google. O idee buna, dar nu exista link la vedere nicaieri asa ca pierde foarte multi clienti/conversii.
8. am ajuns intr-un final pe site, unde vedem poze la produse. Se stie ca un link pe poza aduce o conversie mai mare decat un link normal.
Pe site lui pozele au link direct catre poza si nu link catre produs. Userul cu siguranta va va da click pe poza, care inseamna un clik pierdut.
9. link de afiliat sunt destul de jos si nu sunt scoase in evidenta.
10. in descrierea de la video sunt 3 link care deaja prea mult. 1 link se repeta de 2 ori si al treilea este catre o categorie.
Youtube poate vedea asta ca spam, plus userul nu va stii pe care sa dea clic.

Video original pe youtube postat de @cip200

Video postat de mine pe facebook care are call to action la final.

Nu am avut timp sa postez si pe youtube unul cum se face exact. O voi face zilele urmatoare daca imi permite timpul.

Acu care video credeti ca poate primi/avea o conversie mai buna?
Asa arata video de pe facebook la final.
jyLlKkl.png


Credeti ca video este realizat bine?
Poate convinge acest video ca un utilizator sa cumpere? Tinand cont ca pozle folosite in clip sunt de slaba calitate si se vede ca sunt luate de pe net.

Daca nu stiti sa folositi ustensilele de pe youtube, folositi facebook si apoi promivati video unde doriti.

Am folosit exemplu de mai sus pentru a intelege mai bine. Iar @cip200 astept o lada de bere in paypal meu pentru sfaturi gratis. :D

Have fun
 
asta inseamna si ce am scris despre lada de bere? :D
Daca vezi lada de bere, cine va mai tine in picioare forumul? ;)
 
Loading...
Back
Sus