Backup online server ca masura preventiva

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cei care aveti server de foarte mult timp la online.net pe ssd, recomand sa faceti backup la tot pentru ca e posibil sa pierdeti totul, mai ales daca ati rulat script de minare pe server.
Dupa cum stiti hdd ssd sunt mai rapide, dar au o rata de viata mult mai mica decat sata.
La baza de date recomand sa faceti backup in toate cele 3 formate insert, update, replace, pentru a fi sigur ca va functiona la restore si nu pierdeti datele.

Cei care sunteti pe sentora rulati comanda asta din root pentru a face backup la toate fisierele. Aceasta nu face backup la sql.
Cod:
cd  /var/sentora/hostdata/zadmin
zip -r backup.zip /var/sentora/hostdata/zadmin/public_html/*
 
Cei care aveti server de foarte mult timp la online.net pe ssd, recomand sa faceti backup la tot pentru ca e posibil sa pierdeti totul, mai ales daca ati rulat script de minare pe server.
Dupa cum stiti hdd ssd sunt mai rapide, dar au o rata de viata mult mai mica decat sata.
La baza de date recomand sa faceti backup in toate cele 3 formate insert, update, replace, pentru a fi sigur ca va functiona la restore si nu pierdeti datele.

Cei care sunteti pe sentora rulati comanda asta din root pentru a face backup la toate fisierele. Aceasta nu face backup la sql.
Cod:
cd  /var/sentora/hostdata/zadmin
zip -r backup.zip /var/sentora/hostdata/zadmin/public_html/*
Eu cu Marius suntem patiti
 
E posibil si @yepuras sa o pateasca acum. Inca nu stiu sigur, pana nu raspund cei de la online.
Sper sa nu pateasca ca voi.
Uf, o munca enorma care se duce de rapa in cateva minute
 
Uf, o munca enorma care se duce de rapa in cateva minute
De asta e bun sa faci backup si iar backup. Eu am facut astazi unul la tot , dar sper sa nu am probleme cu el.
 
Intrebare, backupurile le tineti local la voi sau aveti un server de backup pe care-l folositi doar sa stocheze backupurile ? De ceva vreme ma bate gandul la un alt server fara ram si performante, doar un spatiu decent pe hard sa pot sa trimit remotely fisierele.
 
Intrebare, backupurile le tineti local la voi sau aveti un server de backup pe care-l folositi doar sa stocheze backupurile ?
Pana acum le descarcam in calculator, dar cum ambele hdd extern sunt pline, acum folosesc un server ieftin pentru asta.
 
Se poate rula comanda de mai jos sa stiti cata viata mai are ssd-ul vostru.
100 - inseamna ca ssd are viata ramasa de 100%, ce este sub cred ca va dati seama.
Cod:
smartctl -a /dev/sda | grep Media_Wearout_Indicator
Daca va da eroare, atunci instalati si apoi rulati comanda de mai sus.
Cod:
Censto:
yum install smartmontools
Pe baza debian
apt-get install smartmontools

Rezultatul este de genul:
Cod:
233 Media_Wearout_Indicator 0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       890593
 
Loading...
Back
Sus