Scam Auto Fake Tag pe Facebook

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
97y9SLB.png


Cand primiti notificare de Tag pe facebook de la un prieten si sunt 19 persoane sa stiti ca este virus. Automat sterge tag-ul si apoi raportati contul ca a fost spart. Userul nu pierde contul, dar va fi obligat de facebook sa schimbe parola si aplicatiile la care a dat acces vor fi dezactivate.

Nu am reusit sa aflu cum se propaga acest virus. Am avut acces la un singur cont care a postat as aceva si avea acces dat la 5 aplicatii si toate erau de jocuri, care le gasesti pe facebook.
Pareau jocuri legitime.

Am accesat de doua ori site-urile din aceste postari. Prima data m-a dus catre o clona facebook, dar oriunde dadeai click se descarca automat un program. Al doilea ducea catre un url care automat descarca un program.

Asa ca aveti grija
 
Nu neaparat trebuie sa fie de la jocuri, cat poate sa fie si de la un link care lai vizitat si tia cerut sa dai un like/share etc...
 
am stat intr-o zi vreo doua ore la o vecina sa-i sterg toate posturile cere se propagase automat in contul ei, sincer nu stiam de acel 19 pers., voi fi si eu m-ai atent
 
am stat intr-o zi vreo doua ore la o vecina sa-i sterg toate posturile cere se propagase automat in contul ei, sincer nu stiam de acel 19 pers., voi fi si eu m-ai atent
Eu primesc notificari de tag cel putin de 3 ori pe zi. Acum am setat sa aprob tag-urile inainte de a aparea pe wall la mine.
 
Baieti din spatele acestui virus au revenit in forta. De fapt poate fi oricine pentru ca si eu am in calculator fisierele la virus. Sau le-am sters.... Nu imi aduc aminte.

Deci incepand de ieri seara mai bine de jumate din lista mea de facebook a fost infectata cu acest virus.
Prima data a trimis la toti mesaj privat unde aparea youtube si imagine de profil. Link nu il pun aici, o sa-l vedeti in poza de mai jos.

YbXDise.png


Apoi au venit postarile pe facebook in profile plus 19 tag la prietenii din lista. Cred ca este o limitare la script sau pentru a nu fi detectat de facebook, pentru ca mereu pune tag pe 19 persoane.

Aici duce link din postari si mesaje private, care este blocat de chrome si mozilla.
W41IMfH.png


Asa ca atentie mare.
 
Inca un atac cu autotag pe facebook.
k1Tm6zq.png


Link duce catre un plin cu reclame adult si arata exact ca facebook. Nu am dat click pe nimic de pe site de teama sa nu instaleze ceva.
Cei care vrei sa inspectati sursa o aveti mai jos:
Cod:
view-source:http://greivi2.fuisteviral.com/?p=18

Nu accesati site pe normal.

Daca ati primit tag, stergeti imediat sau cel mai bine dezactivati auto tag din partea la prieteni.


Update:
Vad ca de aceasta data posteaza automat pe toate grupurile care userul infectat are acces.
Aveti grija la ce dati acces la contul vostru de facebook.

Daca va uitati in sursa pe orice ai da click se duce pe acelasi link. Imaginile sunt puse doar sa te pacaleasca.
8XFhnfg.png


Am examinat si site din sursa, cel care te duce cand dai click si dupa cum vedem in sursa te pune s ate loghezi pe facebook, pentru a fura datele de logare.
EBhmyhv.png
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus