Atunci cand persoana de langa tine te trage inapoi

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In viata trebuie sa invatam cum a imbinam vechile obiceiuri cu noul. Una fara alta nu se poate. Este o vorba din batrani. Aduti aminte de unde vii pentru a stii unde vrei sa ajungi.
O balanta intre trecut si viitor este recomandata, chiar daca de foarte multe ori nu este asa usor.


Am vazut multe cazuri unde persoane talentate sau care vor sa vada ce se ascunde dupa urmatorul deal sunt tinute in loc de persoana sau persoanele de langa el.
Pentru foarte multi frica de viitor, de necunoscut poate fi foarte mare, dar aceasta frica nu trebuie sa ne opreasca sa ne intrebam si poate sa incercam sa vedem ce este dupa urmatorul deal.
De fapt aceasta curiozitate pe care o au copii nostri, de a vedea ce este dupa urmatorul deal, urmatoarea curba ne face si ajuta sa evoluam. Fara aceasta calitate si fara cei care au riscat de foarte multe ori am fi inca in epoca de piatra.

Necunoscutul poate fi foarte periculos, uneori te poate costa chiar viata dar fara aceste sacrifici nu putem merge mai departe.
Asta seara am vazut filmul The Jazz Singer cu Neil Diamond. La inceput am zis NU pentru ca nu sunt genul filmelor Musica. Asa ca mai mult cu forta m-am uitat la film, iar la final nu am regretat.
Pentru cei care nu stiu Neil Diamond este un evreu care a inceput sa cante cu tatal lui intr-o sinagoga. Tatal lui cat si sotia era adepti vechilor reguli, care nu acceptau NOUL, chiar il urau.

Neil-Diamond-Melody-Road-Leaked-Album1.jpg
Sotia pentru ca il iubea voia ca el sa renunte la cantat si sa se intoarca cu ea acasa. Atunci el a spus o vorba care am auzito de multe ori.
Acasa este unde sunt eu si cu tine. Azi poate fi aici, maine poate fi oriunde.
Intr-un final sau desparti si el si-a continuat cariera.
Norocul lui a fost ca a gasit pe cineva care sa creada in el atunci cand nici el nu credea, ca la impins de la spate pentru a ajunge unde astazi.

Din pacate nu toti avem acest noroc sa dam peste o astfel de persona si de cele mai multe ori super talente se irosesc pentru simplu fapt ca cineva a fost prea egosit.

Va recomand sa vedeti acest film. Este unul vechi dar merita efortul.
http://en.wikipedia.org/wiki/Neil_Diamond
 
Loading...
Back
Sus