Anti-SEO - Cum iti poate fi distrusa munca SEO in cateva minute

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Multi dintre voi credeti ca este greu sa declasezi un site sau chiar sa-l inchizi.
Ceea ce scriu mai jos este doar o informatie care sa va faca constinti de pericolele care sunt si cum poate cineva sa ma distruga afacerea online.
Va rog nu folositi aceste informatii pentru a face rau cuiva.

1. Ai disparut din google desi nu ai facut nimic iesit din comun?
Aud asta cel putin odata pe zi de la cei din lista mea de pe skype si YM. De cele mai multe ori nu esti tu de vina. Singura ta vina este ca ai ajuns pe un loc fruntas in google iar unele persoane care monitorizeaza schimbarile pe acel keyword au decis ca locul tau nu este acolo.
Stiu cateva persoane care stau geana pe unele keyword pe nisa adult, filme online, download muzica, manele si alte keyword care sunt la cautare si fac multi bani.

2. Ok, am inteles pana aici. Nu e vina mea, dar cum ma pot scoate asa repede din rezultate.
Google si alte sisteme ca acesta au sisteme automatizate care atunci cand detecteaza actiuni suspecte, le trece in lista de asteptare sau lista neagra ca mai tarziu un moderator sa le verifice. Acest lucru se intampla acolo unde este cazul, daca site tau continua sa execute actiuni suspecte, atunci nu va fi trimis catre un moderator ci direct la suspend.

Persoanele care stau geana pe keyword-urile de mai sus, dispun de softuri speciale care iti pot creea 10-100-1000k backlink in cateva minute, maxim ore pe site-uri ilegale sau care sunt in backlist in google.
Apoi trimit ping la google pentru backlink creeate, ca acesta sa le vada si sa le contorizeze. Cand google vede ca in cateva ore numarul la backlink ti-a crescut cu 1000%, te va trece intr-o lista de asteptare sau ceva de genul pana cand un moderator va verifica site-ul tau.
La fel se pot face 100k comentarii pe un anume keyword si apoi ping catre google.

3. Pot face ceva pentru a ma apara impotriva acestora?
Sincer sa va spun nu am nici cea mai vaga idee cum ai putea sa te aperi impotriva acestor actiuni/persoane.

Metodele sunt atat de multe si diverse, incat ti-ar trebuie cativa ani sa le inveti pe fiecare, iar cand ai reusit sa o faci, iti dai seama ca au mai aparut cateva sute noi.

4. Este real ce ai spus mai sus? De unde stiu eu ca nu minti poporul cu televizorul/forumul?
 
Informatie foarte utila, am avut-o pe propria experinta am avut un site (mp3md.org) care era in topuri pe multe cuvinte si am ajuns prin 2008-2010 in cele mai bune pozitii in foarte multe cautari, apoi am fost impuscat de pe formuri si alte site-uri ce sunt in lista neagra si am cazut, pe atunci nu stiam de disavow links, oricum dureaza pana te scoate din lista. La momentul de fata am un site de muzica nou pentru download asa ca incerc sa urc cu el pe primele pozitii cu ceva cuvinte cheie, realizez ca e greu, e concurenta mare, si algoritmul deja nu e ceea ce a fost.
 
Se intimpla, iar celui ce i se intimpla nu trebuie sa lese capul jos :) ridicam fruntea sus si merge inainte, nu se inchie aici nimic, lupti si urci mai departe unde ai de urcat.
 
@Alex, nu trebuia sa detaliezi exact cum poti sa dai un site jos. Deja ai dat informatii pretioase la gura-casca. O metoda sa eviti aceste lucruri e sa detaliezi cat mai putin despre anti-seo, asa se vor gasi tot mai multi care incearca si poate chiar reusesc.
PS: Urmariti webmaster tools zilnic si daca apar linkuri noi slab calitative si de care nu stiti, imediat dissalow dar na, e munca titanica la un volum mare de linkuri :)
 
@Naruto9, imi dai mie un ajutor in depistarea a link-urilor ce vin spre site-ul meu necalitative, sau un tool online care ma va ajuta sa depistez si sa inlatur aceste link-uri ?
 
Intra in WEBMASTER TOOLS, click pe site-ul la care vrei sa faci verificare.
img

Dupa la "Who links the most" ai in partea de jos MORE. Click pe more si apoi in partea de sus vei avea 3 optiuni.
img


PS: Nu exista un tool sa-ti spuna care link e sab calitativ sau care e bun. Asta va trebui sa o faci tu dupa anumite criterii bine stabilite DA, PA, PR, content unic sau nu si ultimul lucru cate linkuri are site-ul respectiv (cu cat mai putine, cu atat mai bun :) )
 
@Naruto9 stiu ca sunt multe info oferite si poate oferi idei celor care citesc, dar in acelasi timp sunt bune si pentru cei care se afla intr-o situatie de genul aceasta au vor sa invete cum sa se apare.
Cea mai buna aparare este preventia si pentru a putea preveni trebuie sa stii cum functioneaza.
 
nu stiu cat de periculos este creare de mass linkuri. De altfel John Mueller a afirmat intr-o intalnire video cu alti webmasteri ca SEO Negativ nu exista. El explica ca Google poate detecta crearea de linkuri cu softuri, acele mii de linkuri care sunt create in scurt timp. De exemplu daca detecteaza 100 de linkuri create in 1-3 zile atunci poate interpreta acest lucru ca un atac asupra siteului si sa puna un nofollow pe ele..adica sa nu aiba nici efect pozitiv dar nici negativ. ...desi unii webmasteri contrazic acest lucru din experiente proprii. Eu cred ca o protectie exista cat de cat astfel am putea manipula orice site cum vrem noi. Am avut si eu un site penalizat din care am reusit sa ies in cateva luni. Recomand citirea de articole despre cum sa deosebiti un link bun de unul rau, asta in cazul in care cineva are penalizare pe site. un articol poate fi citit aici: http://www.deundecumpar.net/metode-optimizare-seo-de-tip-off-site/

..dar se pot gasi mai multe, mai ales in limba engleza daca cautati pe google: natural VS artificial link, si asa mai departe.
 
Cea mai buna aparare este preventia si pentru a putea preveni trebuie sa stii cum functioneaza.
Si eu cred ca era mai util un topic despre disavow links. Un topic care sa se cheme "Cum sa te protejezi de backlink-urile negative". Topicul pare mai mult unul "Cum sa faci rau".
 
Topicul pare mai mult unul "Cum sa faci rau"
Chiar despre asta este acest topic. E o atentionare sa spun asa, o realitate care se intampla zilnic.
Chiar citeam azi undeva ca pentru 500 euro iti distruge adeversarul, competitorul fara sanse sa se ridice iar. :D
 
Adica daca platesc 500 de euro ca la keyword "vw" sa nu mai apara site-ul Volkswagen?
 
Adica daca platesc 500 de euro ca la keyword "vw" sa nu mai apara site-ul Volkswagen?
Nu stiu asta. Presupun ca pentru site sau nume mari, cere mai mult.
Cu exemplu de mai sus, voiam sa arata ca orice este posibil si nu te poti apara.
 
Loading...
Back
Sus