Alternative Google Analytics

xenno

Active Member
Registered
Full Member
Recent am vazut pe chat-ul de aici o discutie despre pluginuri WordPress cu specific de statistici.
M-am gandit ca eu nu mai folosesc de ceva vreme Google Analytics si m-am gandit sa va spun ce folosesc eu. M-am bazat pe cateva portaluri ce tin statistici, externe de tip Histats sau Freecounterstat . Serviciile de acest fel sunt perfecte pentru clienti, le poti arata omuleti in timp real si mai stiu eu ce vor ei.
Pentru mine insa, in special pentru site-urile WordPress, ma feresc de module chiar si de Jetpack (care are un sistem de statistici foarte ... ciudat), si folosesc Piwik.
La inceput am fost mai timid, nu am stiut cate resurse consuma si altele. Acum, pot spune ca este intr-adevar o solutie optima.
De ce ma feresc de module? WordPress in sine a devenit greoi si mancator de resurse. Orice modul adaugat aduce un plus de consum, si gurile rele spun ca nu conteaza daca modulele sunt dezactivate pentru ca ele tot consuma (ruleaza interogari in spate).
Un modul de statistici ar aduce un plus de consum de resurse.
Totusi cele mai bune statistici, din punctul meu de vedere, le aduce AWstats sau Webalizer. Cele doua, daca le ai pe serverul pe care gazduiesti, nu mai ai nevoie de nimic pentru a explora statisticile.
Voi ce folositi pentru statistici? Pentru WordPress sau pentru altele ?

P.S. Acum ca nici Gtop nu mai e ...
 
Totusi cele mai bune statistici, din punctul meu de vedere, le aduce AWstats sau Webalizer.
Trebuie retinut ca cele doua contorizeaza cererile la server si nu poate fi considerat in totalitate trafic. Acestea contorizeaza orice ping, spider bot si stim ca unele din ele genereaza foarte mult trafic. Am explicat intr-un topic unde botul de la google imi consuma peste 100Gb trafic pe zi.
Este bun daca ai un vps acceptabil poate fi foarte util. Are o problema cu javascript code care nu functioneaza pe orice platforma si trebuie sa folosesti doar img traking, care iti arata doar vizitele si ce a vazut fiecare ip, dar nu referer si alte info.
chiar si de Jetpack
pentru un blog normal jetpack este destul care are inclus si statistici.
Acesta ofera statistici avansate si daca inveti sa configurezi si sa citesti informatia, iti poate fi de mare folos.
GA + hotjar te poate ajuta sa intelegi comportamentul la useri pe site si odata ce stii aceasta informatie, poti aranja, configura totul pentru a avea o conversie mai buna.
hotjar iti permite sa inregistrezi video sesiunile la useri sa vezi unde da click, ce citeste, unde tine cursorul, etc.
 
Piwik a devenit Matomo ... pentru cei interesati ...

matomo-png.2124
 

Atașamente

  • matomo.png
    matomo.png
    227,2 KB · Vizualizări: 39
Loading...
Back
Sus