Ajutor SEO

Cred44

Active Member
Registered
Full Member
Multumesc tuturor celor care pot imi pot da o mana de ajutor cu sfaturi si sugestii
Va rog sa aruncati o privire spre site-ul meu si sa imi dati sfaturi legate de partea de SEO (on si off).
Cod:
http://masinadespalat.net
 
1. Rezolva aceasta problema. Degeaba te apuci sa optimizezi un site daca nu e gata sau e plin de erori. Google te va declasa imediat.
gnNPMfu.png

2. Date meta lipsa
xjzuAfz.png

3. Pe articol la fel nu ai datele meta complete.
sjX8Fsc.png

In descriere pune numele la produs primul sau in primele 150 caractere pentru a aparea in google.
Descrierea de mai sus ar putea fi reformulata de genul:
Masina de spalat vase Bosch SCE52M55EU este ideala atunci cand nu ai suficient spatiu in bucatarie pentru dimensiunile sale compacte si design.
4. Keywork la fiecare articol de forma:
Masina de spalat vase, Bosch SCE52M55EU, VarioSpeed Plus, masina de spalat micuta, clasa energetica A+, Aqua Sensor.

Acestea sunt doar un exemplu.
Keyword de ai sus le gasesti in articol si pe langa asta ajuti utilizatorul sa gaseasca alte articole mai usor.
5. Fiind un blog pe o nisa specifica poti face multi bani. te poti afilia la o firma care care vinde masini de spalat si insera link in articol.
6. Pe unele cuvinte cheie e bun sa pui link catre ale articole sau tag din blog. In acest fel google va petrece mai mult timp pe site la tine si va indexa mai multe link.

Rezolva cele mai sus apoi mai vedem ce trebuie facut.
 
Nu e chiar o treaba de amatori site-ul. Eu unul as modifica pagina principala, sa nu contina doar sliderul. In ce priveste categoriile si paginile din meniu sa spunem ca e ok, ar trebui sa ma uit prin Keyword Planner ca sa vad daca mai e un subiect separat ce merita o pagina separata, cum ar fi daca exista multe cautari pe cuvintele "ce masina de spalat sa aleg?". In ce priveste postarile, articolele sunt scrise bine, sunt lungi deci continutul e ok, insa poate ca se repeta cam de multe ori titlul produsului (circa 10 ori).

E un pic cam evident scopul site-ului, daca te uiti la fiecare articol. Cel mai bun mod de a evita penalizari ulterioare este sa adaugi si alte surse, uneori cred ca ar fi bine sa adaugi link catre site-ul producatorului, alteori catre Wikipedia, sau de ce nu si catre bloguri daca este relevant. Ar trebui sa postezi si alte tipuri de articole, nu doar pentru fiecare produs in parte, ci si pe anumite subiecte cum ar fi "masini de spalat ieftine" "masini de spalat vase economice" sau ce alti termeni au cautare mai mare, ce se pot gasi in Keyword Planner, si postezi in acele articole link atre categoria de pe brico***

Daca nu ma insel, textul initial din articole e generat automat, ala cu Bine ai venit. Ar fi mai bine pentru SEO sa adaugi ceva similar si pe pagina categoriilor, cum ar fi descrierea categoriei de pe starshiners.ro/fuste.
Ai mentionat PBN inainte, insa pentru asta ar fi nevoie de mai multe site-uri cu autoritate, si de obicei acestea se cumpara fie care au expirat recent, fie de la alti webmasteri. Daca acest domeniu e nou, are valoare mica. E preferabil sa ai 100 de link-uri pe 100 de domenii diferite, decat 100 de backlink-uri de la acelasi domeniu.
Pentru SEO offpage poti incerca cateva inscrieri in directoare de calitate, dar sa fie putine, cateva advertoriale, iarasi, putine dar bune, pe site-uri de calitate.
 
Multumesc pentru sugestii.
Probabil, va trebui sa schimb template deoarece nu reusesc sa introduc meta-keywords, iar designul paginii principale nu am reusit nici cum s-o fac sa se opreasca la un numar de articole predefinit. Am 100 de articole, apar toate, fara sa pot "obliga" template sa faca pagini 1,2,3 etc.
O sugestie pentru alta tema daca se poate.
Am instalat seo by yoast, fiecare articol are meta descriere diferita, nu mai lunga de 155 caractere in care apare keywordul.

PS. Am gasit partea cu meta-keyword

Nu e chiar o treaba de amatori site-ul.
Nu am inteles aici ce ai vrut sa exprimi.
Eu unul as modifica pagina principala, sa nu contina doar sliderul.
Nu am reusit sa fac asta. Probabil va trebui sa schimb template (o sugestie va rog)
In ce priveste categoriile si paginile din meniu sa spunem ca e ok, ar trebui sa ma uit prin Keyword Planner ca sa vad daca mai e un subiect separat ce merita o pagina separata, cum ar fi daca exista multe cautari pe cuvintele "ce masina de spalat sa aleg?". In ce priveste postarile, articolele sunt scrise bine, sunt lungi deci continutul e ok, insa poate ca se repeta cam de multe ori titlul produsului (circa 10 ori).
Voi mai introduce una sau doua categorii si voi reduce numarul de aparitie al keywordului
E un pic cam evident scopul site-ului, daca te uiti la fiecare articol. Cel mai bun mod de a evita penalizari ulterioare este sa adaugi si alte surse, uneori cred ca ar fi bine sa adaugi link catre site-ul producatorului, alteori catre Wikipedia, sau de ce nu si catre bloguri daca este relevant. Ar trebui sa postezi si alte tipuri de articole, nu doar pentru fiecare produs in parte, ci si pe anumite subiecte cum ar fi "masini de spalat ieftine" "masini de spalat vase economice" sau ce alti termeni au cautare mai mare, ce se pot gasi in Keyword Planner, si postezi in acele articole link atre categoria de pe brico***
Multumesc pentru atentionare. Ai dreptate in ceea ce spui, aspect de care nu am tinut cont pana acum. Voi diversifica inclusiv la cele deja existente.
Daca nu ma insel, textul initial din articole e generat automat, ala cu Bine ai venit. Ar fi mai bine pentru SEO sa adaugi ceva similar si pe pagina categoriilor, cum ar fi descrierea categoriei de pe starshiners.ro/fuste.
Pe acest forum am gasit modalitatea de a genera automat textul automat. Am preferat varianta aparitiei la inceputul paginii. Eventual, dupa ceva timp si observatii legate de impact, va putea fi mutat si la final. Legat de categorie, inca nu stiu sa fac ceea ce ai propus.
Ai mentionat PBN inainte, insa pentru asta ar fi nevoie de mai multe site-uri cu autoritate, si de obicei acestea se cumpara fie care au expirat recent, fie de la alti webmasteri. Daca acest domeniu e nou, are valoare mica. E preferabil sa ai 100 de link-uri pe 100 de domenii diferite, decat 100 de backlink-uri de la acelasi domeniu.
Asta stiu, dar e prea mare investitia. Nu am ce face decat sa astept sa creasca in timp si cu ajutorul sfaturilor voastre sa ajung sa detine cele 100 diferite.
Pentru SEO offpage poti incerca cateva inscrieri in directoare de calitate, dar sa fie putine, cateva advertoriale, iarasi, putine dar bune, pe site-uri de calitate.
Voi cauta sa inscriu in directoare cu DA +30, voi posta advertoriale dofollow, folosesc cat pot de mult share pe FB si G+. Voi incerca si twitter cu toate ca aici nu am resit inca sa aduc macar un urmaritor.
 
Ultima editare:
Revin cu un update
1. Ce am facut
- am modificat template cu unul premium
- am introdus descriere ptr fiecare categorie, inclusiv in zona Despre author
- am postat zilnic cate 1 articol - la fel share pe FB, G+, toateblogurile, pe so.cl
- am remodelat categoriile introducand inca una plus subcategorii
- am diversificat focusul articolelor, in sensul ca acum nu sunt doar prezentari de produse
- am introdus meta-descriere si meta-keywords
2. Ce nu am facut (inca)
- nu am facut advertoriale
- nu am inscris in directoare

Va rog, alte sugestii? Inclusiv cele legate de monetizarea blogului.
 
1. nu ai executat modificarile care ti-am zis in PM.
Fie umpli acel spatiu alb cu link catre pagini, categorii ori articole, ori il stergi. Adauga un banner unde am pus chenarul. E prea mult spatiu gol.
DgIp8XM.png

2. La fel si in footer
GBFa5Na.png


3. Incearca sa scrii ceva mai mult text la autor ori editeaza din style sa apara altfel, mai mica, etc.
Unde e butonul facebook, daca se poate adauga din panel icon la alte retele sociale, atunci sa le adaugi. Nu lasa spatiu gol.

MzECv3v.png


4. Umple side bar cu ceva. E mult spatiu gol

KuP6OhE.png


5. Textul cu galben din articol, recomand sa il schimbi cu rosu sau alta culoare. Pe unele display e posibil sa nu se vada. Daca nu gasesti o culoare buna, atunci poti folosi bold plus italic pentru a scoate in evidenta si poate underline.

FCJOHUe.png

6. Toate imaginile din articol au link direct catre acestea. Scoate link direct si seteaza sa duca catre articol. Poti face asta cand inserezi poze. la fel poti sterge hiperlink.

renpdFz.png

7. Cum faci bani cu acest blog?
Ai zis ca bicomax ala este al tau si ca este un shop online. Blogul este o metoda buna sa iti promovezi shop-ul online.
Mai poti baga adsense, sau afilire cu magazine care comercializeaza acest tip de produse.
 
E mult de munca, si sunt multe posibilitati de optimizare. Ai inceput bine cu categoriile, eu insa as adauga o descriere mai lunga, cu cuvinte precum ieftine, citeste pareri, vezi preturi,... ar putea fi un avantaj daca folosesti marca masinii de spalat ca si tag/eticheta la articolele relevante, dupa care adaugi descriere etichetei la fel cum ai facut cu categoriile. Pe Google se mai cauta si "pareri masina Ariston" etc in felul asta optimizezi si pagina etichetei. Da, ai adaugat etichete, dar modelul masinii, nu marca.

Urmatorul pas ar fi sa folosesti unelte precum KeywordPlanner sau Ubersuggest pentru a gasi cuvinte cheie. Poti cauta acele cuvinte pe Google si vezi cine apare. Incerci sa copiezi strategiile. Uneori poti sa gasesti si mai multe cuvinte cheie, pe care nu le gasesti in Adwords, ( Din experienta mea cu marketingul afiliat, in general se obtin rezultate mai bune din recenzii individuale ale produselor, deci m-as axa pe articole gen Masina Beko xx - opinii si pret recenzie, optimizezi pe mai multe cuvinte cheie, adaugi schema.org si stelute rating, dai share pe Google+. Uite ce vede cineva din cercurile mele: http://prntscr.com/6tut8b postare din comunitate. Cu cat ai mai multe persoane in cercuri, cu atat mai bine.

Bricomix pare sa stea bine in cautari pentru paginile produselor, pentru categorii/marci mai putin. Nu as amesteca promovarea magazinului cu Adsense, unde pot aparea reclamele concurentei si poti pierde clienti.

Ah, ai vazut mesajul legat de videoclip? sa stiu daca mai continui sau nu.
 
Pe langa tot ce s-a spus mai sus, foloseste facilitatile din google webmaster.
In acest fel google stie exact ce este pe site si te va ridica in rezultate.
plOIiu5.png

@Shtrumphu Oricate exemple am da uneori lumea nu intelege valoarea lor. Cati vor vedea exemplu din postarea de mai sus care este mina de aur?
 
Alex, crede-ma ca sunt ochi si urechi la sfaturile voastre si apreciez enorm faptul ca va rupeti din timpul vostru pentru a da sfaturi.
Dupa cum ai vazut, am incercat, incerc sa le pun in aplicare. Fireste, pare usor pentru cei care stapanesc foarte bine tot ce trebuie facut. Pentru incepatori, e mai greu, dar nu imposibil. Dureaza mai mult, totusi. Deh, productivitatea muncii e mult mai scazuta la cei care nu se pricep.
 
Asa este, poate fi greu pentru incepator. Dar vezi partea pozitiva. Oriunde in alta parte pentru aceste sfaturi ai fi taxat cu cateva sute de euro, pe cand aici le primesti grastis.
Apoi e greu la acest proiect, dar in acelasi timp inveti singur (cu ajutorul nostru) si la urmatoarele proiecte vei sti ce sa faci.

Nu stiu ce faci tu zi de zi, dar eu citesc cel putin 2-5 tutoriale pe diverese nise, nu mai spun stirile care apar si alte lucruri interesante. Toate acestea pentru pentru a acumula cat mai multa informatie, cunostinte care intr-o zi ma pot ajuta.

Si cand stau pe buda, citesc un tutorial, sau daca ma uit la un film, intru de pe mobil si ma infomez legat de ceva.
Incearca sa folosesti timpul cat mai util cu putinta.
 
Am si spus de la inceput ca nu am gasit in alta parte atat de multe informatii utile si free. Apreciez asta foarte mult. Sunte destul de prins: firma mea de ecommerce (enorma de multa munca in spate), lucrez si la alta firma, blogurile de care stii, si imi ia foarte mult timp sa aplic ceea ce-mi spuneti voi.
 
Am si spus de la inceput ca nu am gasit in alta parte atat de multe informatii utile si free. Apreciez asta foarte mult. Sunte destul de prins: firma mea de ecommerce (enorma de multa munca in spate), lucrez si la alta firma, blogurile de care stii, si imi ia foarte mult timp sa aplic ceea ce-mi spuneti voi.
Atunci faci aceiasi greseala ca multi altii si am explicat asta.
iti voi da un exemplu mai jos pe care sper sa-l intelegi.

Prin 2005 (anul este aproximativ) multi romanii care au lucrat in italia in constructii au revenit in tara pentru asi face o afacere in acest domeniu. Voi folosi ca exemplu doar cazul unuia.
In acel moment lucram la un Club Privat si acest tip a venit sa ma intrebe cum sa isi faca afacerea pentru ai merge bine.
Eu: L-am intrebat ce stii tu sa faci cel mai bine?
El: Pai stiu sa construiesc foarte bine orice. La asta sunt foarte bun.
Eu: Pai atunci tu ocupate de construit iar de afacere/firma angajeaza o persoana care sa ocupe. Ii dai un 500 euro pe luna pentru a fi motivata sa faca treaba.
El: Esti nebun? Cum sa ii dau unuia 500 euro pe luna, cand pot face eu asta.

Dupa cateva luni (aproximativ 8) a revenit la mine.
El: alex nu merge deloc afacerea. in 8 luni de zile am avut doar 2 contracte. Nu stiu care e problema, ca fac treaba buna dar nu am contracte.
Eu: Omule, tu esti bun la constructii nu?
El: Da sun foarte bun.
Eu: Dar asta nu inseamna ca esti bun si la administrarea unei firme sau gasirea de noi contracte. Pentru asta agajeaza o persoana care se pricepe la administrare si gasire de contrate si tu fa ceea ce stii mai bine. Si anume constructii.

Dupa o vreme a venit la mine cu o fata foarte draguta care o angajase pentru a se ocupa de firma. Nu i-a oferit un salariu de 500 pe luna ci de 800 euro. Cam la jumate de an dupa ce a angajat acea fata, si-a marit echipa de la 2 persoane la 15 pentru a face fata contractelor.

Ideea de final este: Daca tu esti bun la ceva, nu inseamna ca esti bun la toate sau le poti face pe toate.
La fel si eu, sunt bun la chestii din spate, dar pentru a discuta cu clientii, administrare si alte lucruri la o firma sau afacere am nevoie de cineva. Plus nu as putea face toate aceste lucruri singur, in acelasi timp.
 
Loading...
Back
Sus