Ajutor AdWords optimizare cpc

ombladon112

Active Member
Registered
Full Member
Salutare tuturor,
De ceva vreme ma chinui sa promovez magazinele prin AdWords în căutari (nu display), problema este ca am un CPC med. foarte mare, intre 0.50 si 1.00. Pentru un simplu click care nu stii daca converteste sau nu mi se pare exagerat de mult. Am mai intrebat persoane care promoveaza astfel si au un CPC intre 0.04 si 0.40...iar ca medie cam 0.11
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi pentru a imi microsa CPC med?
Va multumesc!
 
Am intrebat mai multe persoane care activeaza in acelasi domeniu si toti au CPC-ul mic. Spre exemplu: 0.05 - 0.30, 0.04 - 0.40, 0.06 - 0.40, 0.05 - 0.11
@heimdall esti pe plus cu 2 lei pe click?
 
Nu stiu cum de au ei cpc atat de mic ...cpc mic am avut pe longtail dar mi-au fost oprite din cauza traficului redus..
Cpc mediu e de 0.99 la mine si da sunt pe plus .Vezi atașament 1479
Din cate se vede tu folosesti reclamele tip display, nu? Doar acolo am vazut sa apara in statistici clickuri nevalide.
 
Daca campania este facuta bine, un cpc de 0.50 este ok pentru ca iti poate aduce o conversie foarte buna.
Presupun ca ai ales sa promovezi intreg magazinul, adica site.com si nu produs in parte sau serie de produse.
Ti-am editat titlul si te rog pe viitor sa pui unul relevant cu problema.
Am facut eu cateva postari legat de adword aici pe forum pentru a avea o conversie buna la bani putini.
 
Am incercat si intregul magazin si pe categorii de produse, pe categorii de produse am iesit mai scump.

Esti: O sa ma axez mai mult pe categorii de produse, măcar poate convertește mai bine, chiar dacă implica un cost mai ridicat.
 
Ultima editare:
1. este mai usor pe produs decat pe categorii sau site wide.
2. la promovare adauga o oferta de reducere sa ma convingi sa cumpara macar odata de la tine
3. fa audienta cat mai exacta pentru un castig si conversie buna
4. sus in cont ai un numar de contacta la google. Daca ai minute internationale pe europa, suna si cineva te va ajuta sa iti optimizezi campania, ba chiar o vor face pentru tine. Trebuie doar sa stii engleza, exact ce vrei de la campanie.
5. foloseste adword planer si alte tools care iti arata volumul de cautare pe luna la fiecare keyword.
Inainte de orice campanie trebuie sa faci cateva zile de research.

Costul cpc il poti face in functie de valoarea la produs, profit, etc.
Sa zicem ca produsul este 15 ron.
Costul tau total la produs este de 10 ron, adica 5 ron profit.
Daca adaugi si o reducere de 2 ron iti mai ramane 3 ron profit.
Costul final cpc poate fi de 1 ron si daca vrei ceva mai agresitv il poti ridica la 1.5 ron.
Asa ca in final profitul tau per produs este 2 ron.

Ai castigat un client, ai vandut un produs cu ceva profit, acel client iti poate cumpara pe viitor alte produse.
Daca e optimizata bine te poti astepta la un 10% conversie din numarul de click, poate mai mult, depinde de tine.
 
buna

cum as putea sa seted o campanie adwors da ma coste minim 0.05$ per click
am incercat sa fac unul incanu ii aprobat pt ca nu am introdus datele bancare etc. dar si daca am pus manual cpc ul imi arata ca cpc ulo sa fie cam 0.30 $
publicitatea ar fii ceva despre imbracaminte direct lick la un anumit produs

multumesc
 
Depinde de produs si keyword ales. Cauta keyword care are cost mic si trafic acceptabil. Nu te duce pe keyword unde concurenta este foarte mare pentru ca vei avea cost foarte mare. Apoi foloseste long tail keyword ca da mai bine.
 
Pai man, tu ce vrei sa faci?
Vinzi produse din romania catre america?
Este agentie de servicii?
Vinzi produse digitale?
Daca e agentie nu isi permite sa plateasca 1$ cpc?
Daca produsul tau este 10$, cost de productie 4$, iti permiti sa dai 1$ cpc.
Nu prea inteleg ce vrei tu sa faci, fara a oferi mai multe info.
Ti-am spus mai sus sa cauti keyword cu valoare mica si trafic acceptabil.
 
Loading...
Back
Sus