Adnow SCAM, Teapa, Neseriosi

In ultima perioada si eu am tot avut probleme cu ei in sensul ca am negociat un tarif fix de 0,035/click iar dupa o perioada cand verific ma trezesc ca e scazut la 0,025 sau 0,02/click
O sa ma indrept si catre alte firme pentru ca am obosit sa le tot scriu sa imi mareasca la loc.
 
In ultima perioada si eu am tot avut probleme cu ei in sensul ca am negociat un tarif fix de 0,035/click iar dupa o perioada cand verific ma trezesc ca e scazut la 0,025 sau 0,02/click
O sa ma indrept si catre alte firme pentru ca am obosit sa le tot scriu sa imi mareasca la loc.
nu iti raspund doar tie ,doresc sa ma refer la caz general .
Sa nu intelegeti ca aceasta firma trage tepe sau ma rog in afaceri trebuie sa fi putin tigan .Eu merg pe conceptia in afaceri nu exista prieteni ci doar prieteni de afaceri .
La fel ofertele care le prezinta acest site sau altele pot fi gasite si sa contactati voi cu vanzatorul unu si in acest fel sa nu mai fiti a treia mana de lucru pe piata totul de pinde de voi , depinde de ce traffic aveti , uite imi spun o opinie personala daca as fi evenimentul zilei nu as contacta acest site ci as contacta direct cu primul vanzator,de aici rezulta ca ,cei de la evenimentul zilei nu au experienta,sau nu vor sa aiba .Isi fac doar jobul si atat.Singura aluzie este daca esti incepator incepi de jos ,la fel poti incepe si cu google,dar daca veniti cu fake patesti ca aici .Uneori mr google nu este bun pentru romanica depinde ce promovezi.Mai sunt o gramada de spus dar nu doresc sa le precizez aici din cauza ca ,nu sunt platit cu nimic pentru a oferii informatii importante si nici multumesc nu voi primi .Daca esti lenes ,atunci plateste .Sa fi prost este gratis.
 
Eu nu inteleg cum de aveti voi 0.03 / click ... la mine in cea mai buna zi am avut 0.01 ... sa nu mai zic de faptul ca imi contorizeaza "Clicks from other resources" extrem de prost, si extrem de multe, de parca as fi facut eu ceva gresit. Iei codul asa cum e pe site, il adaugi pe site si aia e, nu ? I-am rugat sa ma ajute sa imi spuna mai in detaliu de unde e problema, sa remediez, dar pentru ca nici asta nu au vrut, a trebuit sa renunt la ei... cpc mic, ajutor zero, pentru plati (automate) trebuie sa te rogi de ei sa te treaca in sistem, la fiecare plata in parte. .. etc.

Apropos, cu ocazia asta, imi poate explica cineva de unde vin acele clickuri din alte surse ? Mie-mi da cu virgula si sa mor daca inteleg "posibilele situatii" ...
 

Atașamente

  • Screenshot_14.jpg
    Screenshot_14.jpg
    5,3 KB · Vizualizări: 22
imi poate explica cineva de unde vin acele clickuri din alte surse
Daca ai trafic din facebook, atunci aici e problema. In special problema asta apare la traficul pe mobil care nu salveaza refererul si in statistici apare necunoscut. Apoi mai poate fi si procentul setat de ei care nu este contorizat/platit.
Am explicat asta in mai multe randuri ca se poate rezolva relativ usor de un dev.
 
Daca ai trafic din facebook, atunci aici e problema. In special problema asta apare la traficul pe mobil care nu salveaza refererul si in statistici apare necunoscut. Apoi mai poate fi si procentul setat de ei care nu este contorizat/platit.
Am explicat asta in mai multe randuri ca se poate rezolva relativ usor de un dev.

Pai asta i-am zis si eu, ca nu am trafic de pe facebook mai deloc. Iar cat am, userul vine de pe facebook la mine pe site, iar de acolo mai departe da click pe reclama, nu in alta parte. Dar adminul zice "nu domnle, ca pe noi nu ne intereseaza ce magarii faci tu acolo" .... WTF ? In schimb da, am 40% trafic pe mobil/tablete. Totusi nu inteleg un lucru. Eu daca iau si pun codul respectiv pe absolut tot internetul ( ipotetic ) , hackuiesc facebook, youtube, etc si le pun pe toate siteurile codul, Adnow primeste o gramada de vizite, unele vor face si conversii, advertiserul castiga clienti si venit, dar eu pentru acel cod nu sunt platit pentru ca "Clicks from other resources". Intelegi unde bat ? Este singura companie unde am vazut treaba asta. Daca ma platesti pentru codul ala, si trece lumea prin el, de ce conteaza atat de mult exact de pe ce site vine ?
In fine, nu m-a deranjat atat de mult faptul ca se plateste cam greu, ca de venit, vin bani o data si-o data. Dar partea de suport al publisher-ului este de rahao. In loc sa-l ajuti, sa-l tii la tine ... ma rog ...
 

Atașamente

  • Screenshot_15.jpg
    Screenshot_15.jpg
    62,2 KB · Vizualizări: 18
Facebook a fost ca exemplu. Problema este la orice vizita venita de pe de device mobile. O poti verifica si singur facand o pagina cu un contor de trafic si roaga cativa amici sa intre. Vei vedea ca la refere iti va aparea necunoscut.
Insa se poate rezolva usor, dupa cum am spus mai sus. Din cate imi amintesc @Ovidiu Bokar a oferit si el o solutie.
 
Pai asta i-am zis si eu, ca nu am trafic de pe facebook mai deloc. Iar cat am, userul vine de pe facebook la mine pe site, iar de acolo mai departe da click pe reclama, nu in alta parte. Dar adminul zice "nu domnle, ca pe noi nu ne intereseaza ce magarii faci tu acolo" .... WTF ? In schimb da, am 40% trafic pe mobil/tablete. Totusi nu inteleg un lucru. Eu daca iau si pun codul respectiv pe absolut tot internetul ( ipotetic ) , hackuiesc facebook, youtube, etc si le pun pe toate siteurile codul, Adnow primeste o gramada de vizite, unele vor face si conversii, advertiserul castiga clienti si venit, dar eu pentru acel cod nu sunt platit pentru ca "Clicks from other resources". Intelegi unde bat ? Este singura companie unde am vazut treaba asta. Daca ma platesti pentru codul ala, si trece lumea prin el, de ce conteaza atat de mult exact de pe ce site vine ?
In fine, nu m-a deranjat atat de mult faptul ca se plateste cam greu, ca de venit, vin bani o data si-o data. Dar partea de suport al publisher-ului este de rahao. In loc sa-l ajuti, sa-l tii la tine ... ma rog ...
Ce te-a nemultumit la partea de suport? De ce nu faci publice acele tickets la care ti s-a raspuns? Suportul nu poate grabi procesul de efectuare al platilor, ti se raspunde strict la subiect. Se gasesc intodeauna solutii la toate problemele pe care le puteti intampina si partea de comunicare dintre Publisher si Manager este intotdeauna una suficient de buna si de transparenta. Deci nu e cazul sa acuzi suportul, dimpotriva.
 
In ultima perioada si eu am tot avut probleme cu ei in sensul ca am negociat un tarif fix de 0,035/click iar dupa o perioada cand verific ma trezesc ca e scazut la 0,025 sau 0,02/click
O sa ma indrept si catre alte firme pentru ca am obosit sa le tot scriu sa imi mareasca la loc.
Am negociat la 0,03. Si intr-adevar a fost vorba de o zi in care ti-a scazut tariful, iar azi ti l-a marit la loc :)
 
in cat timp se face plata la adnow ?astept de vreo 2 saptamani sa se formeze o plata de doar 20 dolari ca asa am trecut acolo ,la minim 20 sa se faca plata,nu am asa mare trafic dar totusi e real si cred ca merit banii aia ,am ajuns la 23 de dolari si plata tot nu s-a facut.Am trimis ticket si tot ma amanati de pe o zi pe alta ca cica "inca mai verifica moderatorul traficul" .de ce mai puneti minim de plata daca dureaza atat.Daca aveam minim 20 si facem 100 in tot acest timp?ce rost mai are?
 
Ce te-a nemultumit la partea de suport? De ce nu faci publice acele tickets la care ti s-a raspuns? Suportul nu poate grabi procesul de efectuare al platilor, ti se raspunde strict la subiect. Se gasesc intodeauna solutii la toate problemele pe care le puteti intampina si partea de comunicare dintre Publisher si Manager este intotdeauna una suficient de buna si de transparenta. Deci nu e cazul sa acuzi suportul, dimpotriva.
Daca v-ati reciti raspunsurile date aici pe forum, in legatura cu clickurile invalide, ati observa ca mesajul general este "este problema voastra nu a noastra". Ticketul (ca e doar unul) este facut public aici ... precum am spus mai sus, inteleg partea cu plata ca intarzie, ca dupa ce a venit prima plata, nu am mai stat ca pe ace, deci aici nu am mai comentat nimic, nu stiu ce ati inteles dvs. Problema pe care o am eu este lipsa de inteleres de a "verifica" si a ajuta userul cu problema enuntata mai sus, in loc sa transmiteti toata vina si greutatea pe publisheri, unde unii poate habar nu au sa faca un site cap coada, dar cumva l-au facut si tot primesc clickuri invalide sau eventual ban. Spre exemplu eu am cerut detalii si mi s-a dat un raspuns deloc concret. Nu e ok sa ai 20% din clickuri invalide pentru ceva ce nu tine absolut deloc de mine. Iar legat de CPC (o alta nemultumire) , vedeti printul de mai sus, daca marea majoritate au cpc peste 0.02, de ce eu sa am 0.01 ? Nu este fair, absolut deloc. Daca se poate negocia, atunci poate as fi deschis si eu la a mai sta, in conditiile in care s-ar rezolva si cu clickurile invalide.

Inca ceva, sper sa nu spun vreo prostie, dar este DOAR PAREREA MEA: Ceva nu se contorizeaza bine pe site. De ce spun asta? Am facut o comparatie ... Acelasi trafic, ad-uri identice, spatiul de afisare identic. 25k impresii / zi la dvs, 60k / zi la alta companie ... Ori nu aveti reclame pentru a umple tot spatiul ori nu contorizati totul. Daca e o problema de fill rate, pierd eu, daca nu contorizati impresiile, probabil e o problema si la contoarul clickurilor, unde iar pierd eu. Comparand media de clickuri la dvs este undeva la 40% fata de concurenta. Avand in vedere ca practic adurile sunt 99% identice, difera doar iconita adnow, mi-e greu sa cred ca sunt contorizate 100% corect.

Per total (fata de concurenta) 40% clickuri mai putine + clickuri invalide 20% + CPC 0.01 (vs 0.03) = ... Acum ati inteles pe deplin frustrarea mea ?
Nu sunt aici sa ma cert, doar v-am raspuns la intrebare.
 
Daca v-ati reciti raspunsurile date aici pe forum, in legatura cu clickurile invalide, ati observa ca mesajul general este "este problema voastra nu a noastra". Ticketul (ca e doar unul) este facut public aici ... precum am spus mai sus, inteleg partea cu plata ca intarzie, ca dupa ce a venit prima plata, nu am mai stat ca pe ace, deci aici nu am mai comentat nimic, nu stiu ce ati inteles dvs. Problema pe care o am eu este lipsa de inteleres de a "verifica" si a ajuta userul cu problema enuntata mai sus, in loc sa transmiteti toata vina si greutatea pe publisheri, unde unii poate habar nu au sa faca un site cap coada, dar cumva l-au facut si tot primesc clickuri invalide sau eventual ban. Spre exemplu eu am cerut detalii si mi s-a dat un raspuns deloc concret. Nu e ok sa ai 20% din clickuri invalide pentru ceva ce nu tine absolut deloc de mine. Iar legat de CPC (o alta nemultumire) , vedeti printul de mai sus, daca marea majoritate au cpc peste 0.02, de ce eu sa am 0.01 ? Nu este fair, absolut deloc. Daca se poate negocia, atunci poate as fi deschis si eu la a mai sta, in conditiile in care s-ar rezolva si cu clickurile invalide.

Inca ceva, sper sa nu spun vreo prostie, dar este DOAR PAREREA MEA: Ceva nu se contorizeaza bine pe site. De ce spun asta? Am facut o comparatie ... Acelasi trafic, ad-uri identice, spatiul de afisare identic. 25k impresii / zi la dvs, 60k / zi la alta companie ... Ori nu aveti reclame pentru a umple tot spatiul ori nu contorizati totul. Daca e o problema de fill rate, pierd eu, daca nu contorizati impresiile, probabil e o problema si la contoarul clickurilor, unde iar pierd eu. Comparand media de clickuri la dvs este undeva la 40% fata de concurenta. Avand in vedere ca practic adurile sunt 99% identice, difera doar iconita adnow, mi-e greu sa cred ca sunt contorizate 100% corect.

Per total (fata de concurenta) 40% clickuri mai putine + clickuri invalide 20% + CPC 0.01 (vs 0.03) = ... Acum ati inteles pe deplin frustrarea mea ?
Nu sunt aici sa ma cert, doar v-am raspuns la intrebare.
La noi tarifele se pot negocia. Scrie mesaj in privat daca te nemultumeste tariful si gasim o solutie. Iar problema cu clickurile nu tine de noi. Sistemul nostru e creeat in asa fel incat sa delimiteze clickurile valide cele invalide, e o modalitate de a ne apara de frauda.
 
La noi tarifele se pot negocia. Scrie mesaj in privat daca te nemultumeste tariful si gasim o solutie. Iar problema cu clickurile nu tine de noi. Sistemul nostru e creeat in asa fel incat sa delimiteze clickurile valide cele invalide, e o modalitate de a ne apara de frauda.
Asta este exact genul de raspuns la care ma refeream. Ok, e normal pentru o companie sa aibe un sistem de acest gen, problema este ca undeva este o greseala in acel sistem al dvs ... Ori a fost prost gandit, ori are hibe pe care doar voi le cunoasteti, sau mai stiu eu ce. Sincer, mai bine ati scoate rubrica aceea din raport ca este cel mai frustrant lucru pe care-l poti vedea. Ce inseamna pana la urma acele clickuri invalide ? Au fost date toate de pe acelasi IP, au venit fara referral,etc etc etc... Poate nu puteti spune pentru a nu va compromite scriptul, dar asta nu inseamna doar sa aruncati cu degetul la noi si sa spuneti ca noi suntem vinovati pentru contorizarea lor ca fiind invalide. Va inteleg ca nu trebuie sa ma credeti pe cuvant, dar repet, nu umblu cu vrajeli. Nu indemn oamenii la clickuri, nu am scripturi sofisticate de a frauda sistemul dvs sau altceva. incercati pentru un moment sa va imaginati un site 100% LEGIT care este updatat zilnic doar cu filme si seriale noi (din panou), si in afara de mentenanta, monitorizare si comentarii nu este deloc activitate pe el din partea mea ca admin. Userul intra, se uita la film, da click sau nu pe reclama si pleaca. ATAT. De ce 20% clickuri invalide, nu inteleg absolut deloc.
 
Ultima editare:
Daca ai trafic din facebook, atunci aici e problema. In special problema asta apare la traficul pe mobil care nu salveaza refererul si in statistici apare necunoscut. Apoi mai poate fi si procentul setat de ei care nu este contorizat/platit.
Am explicat asta in mai multe randuri ca se poate rezolva relativ usor de un dev.
Acelea sunt clickurile duble ;)
Insa sub-acoperire ;)
 
Loading...
Back
Sus