Adevarul despre BREXIT si minciunile guvernului Britanic

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Toata lumea a auzit despre BREXIT si e posibil ca unii chiar si acum sa nu stie ce inseamna. Daca va spun ca majoritatea celor care inca nu stiu ce inseamna se afla in UK, ma credeti?
Ceea ce sa intamplat pe 23 iunie 2016 va ramane in istorie ca momentul cand unite kingdom a incetat sa existe.

Public atat tabara pro europa cat si cealalta care vrea afara din europa spun sus si tare ca nu exista efecte dupa brexit, ca totul este bine si populatia nu trebuie sa isi fac griji.
Cine inca mai crede aceste minciuni va ofer un exemplu din propria experienta.

In perioada Mai - Iunie 2016 am fost in spania unde pentru 100£ scoteam intre 131 si 145Euro, iar media era undeva la 135 euro.
Pe data de 27 iulie 2016 a plecat iar in spania in vacanta.
De aceasta data pentru 100 £ scot 111 euro, adica cheltuielile mele in spania in doar o luna au crescut cu cel putin 20%. La fiecare 100£ schimbate pierd acum cel putin 20 euro in comparatie cu perioada Mai - iunie 2016.

Poate spuneti ca nu e mare lucru 20 euro, dar va asigur ca este. La fiecare 1000£ cheltuite in Spania pierzi 200 euro care poti face urmatoarele:

1. inchiria intre 3 si 7 zile un apartament la plaja sau in alt oras.
2. cu 200 euro poti cumpara 800 de cutii de bere . Acelasi numar de cutii in UK te-ar costa pe usor 800£.
3. ai putea cumpara 43 pachete de tigari
4. ai putea cumpara 181 cafele sau 200 de tostade + cafea.
5. ai putea cumpara 40 cupe de whisky cu coca-cola.

Si lista poate continua. Pentru cineva care vine in vacanta suma de 200 euro este destul de mare, in special pentru englezi care veneau special in spania pentru ca este ieftin.

Multi dintre ei prefera spania pentru ca cheltuiau mult mai putin decat o seara in oras in Uk.
Avion dus - intors 40£
Hostal 2 zile 20-40 £
Bautura sa te faci crita 100£

Unde o noapte intr-un club din uk consumi suma asta usor si fara probleme.

Daca situatia merge asa, la anul pe timpul acesta schimbul dintre £//Euro va fi ban pe ban, sau chiar pentru 100£ vei scoate 95 euro.

Unele banci deaja au anuntat unele masuri care va costa populatia destul, iar greu vine din ianuarie 2017 cand banca centrala va lua masuri pentru a evita o recesiune si chiar asa tot sunt sanse mari sa existe una.

UK nu este China si pierderea celor peste 500 miliarede de lire de dupa brexit se va cunoaste in economie unde totul va creste, taxele care deaja sunt foarte mari vor creste si ele. Daca va aduceti aminte acum cateva luni China din cauza unor jucatori si a manipularii bursei a pierdut peste 300 miliarde de dolari s fost simtita de economie.

Cei mai afectati de criza e va veni sunt cei care traiesc benefits care vor fi retrase in grupa mare.

Cine spune ca totul e ok un UK va spun ca eu ca minte sau vorbeste ceva ce nu stie.
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus