A testat cineva sistemul de reclame linkedin.com

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Am facut niste tentative, greu de setat, nu accepta orice tip de campanii, nu am stat sa imi bat capul prea mult dar o sa trebuiasca:)
 
nu am stat sa imi bat capul
Asta vad ca un dezavantaj la o retea de publicitate. Simplu si rapid ar trebui sa fie.
M-am interesat putin pe net si se pare ca sunt costuri destul de mari per actiune. Am auzit ca sub 2.5 euro cpc nu gasesti si cred ca va avea aceiasi soarta ca twitter care a pus un pret foarte mare per actiune.
Pentru a avea ceva conversie dupa click, e nevoie sa iti faci un profil super tare.
 
Asta vad ca un dezavantaj la o retea de publicitate. Simplu si rapid ar trebui sa fie.
M-am interesat putin pe net si se pare ca sunt costuri destul de mari per actiune. Am auzit ca sub 2.5 euro cpc nu gasesti si cred ca va avea aceiasi soarta ca twitter care a pus un pret foarte mare per actiune.
Pentru a avea ceva conversie dupa click, e nevoie sa iti faci un profil super tare.
E mai mult e bussiness, poate pentru anumite produse/servicii se merita! Webdesing, php, chestii de genul. Un client de acolo poate valora si cateva mii de euro in lucrari.
 
Un client de acolo poate valora si cateva mii de euro in lucrari.
Inteleg asta, dar un developer nou sau seo la inceput de afacere nu isi permite sa arunce cu atatia bani.
Inainte de a face publicitate, trebuie sa cumperi optimizare la cont pentru a avea conversie, alti bani si alta mancare de peste. :D
Trebuie inteles ca fara portofoliu nu vei avea succes.
 
E mai mult e bussiness, poate pentru anumite produse/servicii se merita! Webdesing, php, chestii de genul. Un client de acolo poate valora si cateva mii de euro in lucrari.
Este evident ce spui. Linkedin este prin definitie orientat business to business. Se face reclama pe bani grei, dar nu pe Romania. Nisa lor este ceva de genul US. Stiu firme, nu romanesti care fac reclama pe bani multi in aceasta retea. Sunt americane. ROI excelent.
 
Uite o idee buna de afacere in romania, ca aici in UK sunt foate multe. Optimizare cont linkedin si altele ce tine de acesta.
Da si nu. Am incercat sa aplic niste tutoriale de Linkedin marketing pe piata romaneasca. Ca si de twitter. Nu prea sunt de impact. E posibil sa nu fi fost business-ul potrivit, este posibil sa fi gresit eu. Opinia mea personala este ca nu sunt retele care sa prinda in Romania la mase. Aceeasi chestie si cu Google+. Stiu topicul tau de acum ceva timp, dar am rezerve. Pana la urma trebuie sa ne raportam la comportamentul consumatorului. Este posibil sa ma insel, dar pe alte canale am avut si am rezultate. In schimb sunt foarte atent la opinii ce ma contrazic CU ARGUMENTE.
 
Pana la urma trebuie sa ne raportam la comportamentul consumatorului
Acesta poate fi educat.
Pana acum ceva timp toti foloseau hi5 si mai era unul pe langa myspace. Dece a inceput lumea sa foloseasca facebook? Pentru ca tu, eu si alte sute, mii de site-uri au inceput sa-l foloseasca, sa promoveze.
La fel si cu google plus se poate face.
Cat despre linkedin prima data trebuie sa intelegi TU despre ce este vorba, cum functioneaza si apoi poti recomanda la clienti.
 
Acesta poate fi educat.
Pana acum ceva timp toti foloseau hi5 si mai era unul pe langa myspace. Dece a inceput lumea sa foloseasca facebook? Pentru ca tu, eu si alte sute, mii de site-uri au inceput sa-l foloseasca, sa promoveze.
La fel si cu google plus se poate face.
Cat despre linkedin prima data trebuie sa intelegi TU despre ce este vorba, cum functioneaza si apoi poti recomanda la clienti.
Alex, presupunem ca am un magazin online care se raporteaza la toata masa de cumparatori din Romania. Tot romanul sta pe Facebook, sau cauta pe Google. Unde sa-mi pun reclamele? Pe Linkedin si dupa aia sa conving pe Johny Boss sau Pissy Valoroasa sa intre pe Linkedin?
Am clienti care nu stiu nici sa scrie numele sau adresa. Fara gluma. Asta este Romania. Poate ma insel eu...
 
Alex, presupunem ca am un magazin online care se raporteaza la toata masa de cumparatori din Romania
Da, dar la cumparatorul cu amanuntul.
Aici iti faci reclama sau prezenta daca esti in cautare de vanzari angro sau parteneri de afacere
Pe google plus ii togi sa intre pentru update si recenzii care te ajuta mai mult pe termen lung la afacere.
Pe Linkedin si dupa aia sa conving pe Johny Boss sau Pissy Valoroasa sa intre pe Linkedin?
Aici pui gresit problema.
Asta este Romania.
Asta in general este o scuza. Cum ti-am spus, lumea se poate educa si nu trebuie sa renunti la ceea ce faci acum, doar ca in loc sa apara facebook la share primul, adaugi google plus.
In loc de coment cu facebook, faci cu google plus si tot asa.
 
Loading...
Back
Sus