5 WordPress SEO Plugin pentru o pozitionare mai buna in google

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Mai jos va prezint 6 WordPress SEO Plugins care va pot ajuta la o pozitionare mai buna in google si de aici mai mult trafic la site vostru. Nu folositi mai mult de un plugin SEO pe blogul vostru. Aici ma refer la plugin care face aproximativ acelasi lucru, iar singura diferenta fiind una sau 2 optiuni in plus. Stiu cateva persoane care folosesc 2 sau chiar 3 pluginuri SEO pe acelasi blog. Este ca si cum ai avea 3 antivirusi instalate incalculator. Fiecare va vedea virus pe celelalte doua.

1. Yoast WordPress SEO Plugin
Este folosit de mine. Pe langa alte optiuni are una care imi place mult. Cea de a pune link automat sau orice alt code html in RSS/Feed.
De ce imi place aceasta optiune?
Pentru a le face munca mai grea sau imposibila hotilor de continut. Daca tot vor sa fure, atunci sa intre pe site si sa copy manual ceea ce ii intereseaza si nu prin intermediul pluginilor sau altor programe de preluare a continutului automat.

Inainte foloseam ALL In One SEO plugin dar am renuntat la el si a migrat catre Yoast WordPress SEO Plugin.
Cateva facilitati Yoast WordPress SEO Plugin.
  • Add meta value for homepage
  • Add meta value for single post
  • Social SEO
  • Create sitemap file
  • Edit robots.txt and .htaccess
  • Control indexing of your blog
2. Social SEO Pro
Nu l-am folosit, pentru ca este cu bani. Folosesc doar servicii sau module/plugin gratuite. Doar daca este neaparat nevoie folosesc ceva care este cu bani. Conform mai multor persoane si la un mic research facut de mine, se pare ca este destul de bun si isi merita cei 47$.

3. Broken link checker
Un plugin foarte bun si recomandat sa-l aveti instalat. Se stie ca google taxeaza aspru atunci cand aveti link moarte pe blog.
Cateva optiuni:

  • Monitors links in your posts, pages, comments, the blogroll, and custom fields (optional).
  • Detects links that don't work, missing images and redirects.
  • Notifies you either via the Dashboard or by email.
  • Makes broken links display differently in posts (optional).
  • Prevents search engines from following broken links (optional).
  • You can search and filter links by URL, anchor text and so on.
  • Links can be edited directly from the plugin's page, without manually updating each post.
  • Highly configurable.
Daca aveti multe postari sau postati foarte mult zilnic, este recomandat sa nu il lasati activ tot timpul, pentru ca e posibil sa cada site-ul. Noaptea cand nu este trafic foarte mare, il puteti activa si executa modificarile necesare.
https://wordpress.org/plugins/broken-link-checker/

4. SEO Smart Link WordPress plugin
Un plugin recomandat pe orice blog. Acesta va ajuta sa puneti link automat in articol pe cuvinte selectate de voi. Face munca mai usoara si ajuta mult la pozitionarea in google.

Exemplu:
Sa spunem ca setati link catre articolu X pe cuvintele [HASHTAG]#seo[/HASHTAG] plugin wordpress#. Pluginul va scana toate articolele de pe blog si unde gaseste cuvintele de mai sus, pune link catre articolul setat de voi. Acest lucru il face pe google sa se plimbe mai mult pe site vostru, sa indexeze mai bine articolele iar pentru useri este mai usor sa gaseasca articole relevate.

Daca abuzati de acest plugin este posibil sa aiba efect negativ asupra site tau. Daca e folosit bine, atunci cand vineva cauta [HASHTAG]#seo[/HASHTAG] plugin wordpress# pe google, in rezultate va aparea link catre articolul tau, plus alte articole sub acesta care sunt pe aceiasi tema. Acest lucru te poate ajuta sa creasca conversia din motoarele de cautare.

Ceva de genul :
6eCSrYx.png

https://wordpress.org/plugins/seo-automatic-links/

5. SEO friendly Images
Daca ai imagini pe blog si cu siguranta ai, atunci trebuie sa il folosesti. In functie de blog, traficul din google image sau bing image, poate ajunge chiar la 25-50%. Depinde foarte mult de tipul la blog si cum optimizezi imaginile. Acest plugin te ajuta sa faci acest lucru.
Cateva facilitati

  • Google XML Sitemap plugin: This plugin is widely recommended for generating a sitemap of your blog, but I suggest that you ignore this plugin as you can now use the sitemap feature of the WordPress SEO by Yoast plugin.
  • All in one SEO, SEO Ultimate : Again, you do not need either of these plugins as WordPress SEO by Yoast offers all of the essential features.
  • Robots meta: All the features of this plugin are integrated in SEO by Yoast plugin as well.
https://wordpress.org/plugins/seo-image/

Sper sa va ajute aceste sugestii.
Daca aveti ceva de adaugat o puteti face mai jos. Asa invatam si prindem mai bine informatia.
 
Foarte bun acest topic si poate il faci sticky si cand ai timp faci si un tutorial tot aici cum se fac setarile la Seo By Yoast deoarece sunt ferm convinsa ca mai toti folosesc asa ceva si Like o sa curga :) .
 
Parerile sunt impartite !
Am folosit Yoast pe mai multe site-uri care inca sunt pe prima pagina !
Cand nu am folosit nimic am ajuns pe locul 2 pe un keyword destul de cautat !
Asa ca pluginurile SEO de la Wordpress sunt bune, dar depinde si de norocul fiecaruia !
Plus ca Yoast si parca All in one Seo cu fiecare varianta ajung mai dificil si mai "incalcit" de configurat !
Si parca Yoast a fost vurnerabil la nu stiu ce atacuri !!!
 
pot folosi aceste pluginuri chiar daca am instalat yoast?: SEO Smart Link, SEO friendly Images, Broken link checker
 
Știu că chestia cu linkuri este importantă. Dar, am o întrebare: este ceva pe lângă linkuri, ceva plugin-uri care să mă ajute să îmbunătățesc navigarea utilizatorilor pe pagină, sau să-mi îmbunătățească contentul?
 
Loading...
Back
Sus