404 not found

J.D

Active Member
Registered
Full Member
Salut.

Am nevoie de putin ajutor daca se poate. Este vorba de wordpress.
Am mutat o baza de date cu tot cu fisierele site-ului pe un nou hosting iar acum cand incerc sa accesez site-ul primesc eroarea
404
Not Found
The resource requested could not be found on this server!

Ma poate ajuta cineva sa o rezolv?
Multumesc :D
 
1. login in wp admin
2. mergi la setari si click pe permanent link
3. alege formatul care era inainte si apoi save.
4. acum acceseaza site-ul.

Daca difera url la site fata de cel vechi atunci:

1. login in cpanel sau panelul care-l ai
2. click pe phpmyadmin si login cu datele la db sau ca admin
3. click pe tabelul option
4. editeaza primele doua linii din tabel cu noul url la site.

asta e tot.
 
pai url-ul e acelasi... l-am pus tot pe acelasi domeniu
iar in wp-admin nu ma pot conecta
 
1. wp admin iti functioneaza?
2. ai facut ce ti-am spus la primele puncte de mai sus?

Daca nu poti accesa nimic, inseamna ca nu ai facut bine ceva sau fisierul htaccess nu exista pe server.

1. faci un fisier pe server cu numele .htaccess , daca deaja este unul atunci editeaza si pune codul de mai jos:
Cod:
# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress
https://codex.wordpress.org/htaccess
Daca ai plugin de cache instalat, mergi in ftp la plugin si adauga 1 in fata la numele acestuia. In functie de plugin, mai trebuie sa mergi in wp-config si sterge linia cu cache.
 
nu pot accesa wp-admin... primesc tot 404 cand scriu url-ul respectiv.
Am modificat ce era in htaccess si problema persista. Nu am nici un plugin de cache iar in wp-config nu e nici o linie cache
 
1. faci un fisier pe server cu numele .htaccess
Ai editat sau facut acest fisierul cu codul de mai sus?

Daca tot nu merge, descarca wordpress de pe wordpress.org si rescrie toate fisierele, mai putin wp-config.php

Daca vrei sa vezi exact unde este problema trebuie sa activezi afisarea erorilor.

in fisierul de mai sus adauga acest code:
Cod:
php_flag display_startup_errors on
php_flag display_errors on
php_flag html_errors on
php_flag  log_errors on
php_value error_log  /home/path/public_html/domain/PHP_errors.log

Editeaza aceasta linie /home/path/public_html/domain/PHP_errors.log cu calea la domeniul tau.
 
Am rescris htaccess ... nu l-am creat. era deja pe server
 
Ai facut toti pasii recomandati de mine mai sus?
Daca faceai si vedeai eroarea, cu siguranta o postai aici sau intelegeai unde este problema.
Nimeni nu este nostradamus aici.

Ar mai fi ceva. E posibil (chiar sigur daca toate de sus nu au functionat) sa nu fi urcat unde trebuie fisierele pe host.
 
E posibil (chiar sigur daca toate de sus nu au functionat) sa nu fi urcat unde trebuie fisierele pe host.

Asa e . Urcasem fisierele intr-un alt folder de pe host. Insa acum am alta problema. Site-ul functioneaza perfect insa mi-au disparut widgeturile si footer-ul site-ului.
Widgeturile in wp-admin apar ca functionale la fel si footer-ul insa nu apar LIVE pe site.
 
Fa update/reinstall la wordpress din wp admin si vezi daca functioneaza. E posibil ca unele fisiere sa nu fie urcate.
Rescriere fisierele la thema
Dezactiveaza toate pluginurile si apoi vezi daca apare. Daca apar, atunci activezi cate unul sa vezi unde e problema.
 
Fa update/reinstall la wordpress din wp admin si vezi daca functioneaza. E posibil ca unele fisiere sa nu fie urcate.
Rescriere fisierele la thema
Dezactiveaza toate pluginurile si apoi vezi daca apare. Daca apar, atunci activezi cate unul sa vezi unde e problema.
Am incercat tot ce mi-ai spus. Aceasi problema. Am uitat sa specific ca in locul widgeturilor imi apare "Couldn't retrieve profile! Wrong username?"

L.E : Am rezolvat. se pare ca era din cauza unui widget twitter care facea sa dispara tot
 
Loading...
Back
Sus