10 milioane vizionari pe luna unice

Eu ma ofer sa o fac pe-a vizitatorul. Va servesc cu feedback. Pentru teste. Etc.
 
Am ezitat sa raspund in acest topic pentru ca n-as fi vreaut sa fiu eu gica contra, dar sunt unele chestii de care ar trebui sa tineti cont.
1. @AlexH pentru a avea acces la adsense pentru video ai nevoie (oficial) de 2 milioane de AFISARI lunar, nu de 10 milioane. Din practica daca ai siteuri de calitate te accepta si cu mai putine afisari.

2. Referitor la calitate. Metoda de a copia videoclipuri si a le reposta nu o sa mearga pe termen lung. Adica o sa mearga atata timp cat copiati de la publisheri mai mici, dar videoclipurile interesante le gasiti in general la publisheri mari. Si acestia la un momentdat or sa gaseasca un video de-al lor, o sa va raporteze si o sa ramaneti fara cont adsense. Despre videoclipuri originale n-are rost sa vorbim cand echipa e formata din voluntari.

3. Membrii proiectului o sa contribuie foarte disproportionat si o sa fie tot felul de discutii. Interesul si implicarea o sa scada de-a lungul timpului pentru ca o sa fie cel putin o perioada de 6 luni in care nu o sa fie venituri sau o sa fie foarte mici.

4. Costurile pe care le-ai pus legat de server sunt nerealiste in conditiile in care trebuie sa ajungi la aproape 100k vizitatori/zi si zeci, sute de clipuri zilnic.

5. Cam singura metoda de promovare cat de cat ieftina e facebook. Si cum probabil n-o sa mearga la nesfarsit sa postezi pe grupuri o solutie ar fi sa cumperi pagini.
Ca sa ajungi sa zicem la 100k vizitatori / zi ai nevoie de pagini care insumeaza 2-3 milioane fani, adica 20-30k euro (daca vrei o sa iti explic pe privat de ce nu o sa gasesti cantitatea asta de fani mai ieftin).
Sa zicem ca mai poti face un mix cu ceva trafic venit din pop-uri. Desi e cam riscant pentru adsense.
Oricum lumea n-o sa vrea sa investeasca bani intr-un proiect care nu e a lui. O sa vezi..

Concluzia mea: Proiectul n-o sa aiba succes in principal din cauza lipsei unui plan adecvat, a oamenilor care sa il puna in aplicare si a continutului original.

Ne auzim peste 1 an si sper ca o sa fiu contrazis :)
 
Bine zis @WPMT. Dar de ce sa ne rezumam la adsense... Stiu ca el e sursa principala care plateste cel mai bine si are propria limita cu reclamele, de ce sa nu alegem alte servicii?
Edit: Putin cam fortat... tot adsense este baza
 
Daca se pune in practica ideea ma bag si eu, pot face cateva cateva conturi de instagram si posta videoclipurile acolo, cu siguranta vor veni ceva vizite de acolo dar va dura cateva luni pana voi creste conturile la 30-50k. Pentru inceput poate fi si un test pentru mine pentru a-mi verifica anumite ideii in legatura cu instagram asa ca voi face totul gratis pentru inceput!
 
Loading...
Back
Sus