10 milioane vizionari pe luna unice

@AlexH referitor la prima postare din acest topic, eu sunt ferm convins ca se poate realiza. Dar cum a spus si Mariusell si altii, ttrebuie oameni stabili. Eu am avut o astfel de experienta acum 2-3 ani si am reusit in 3 oameni sa facem 150k trafic pe zi doar din facebook. Daca mai ai loc eu ma bag pe social media, si pot sa pun la bataie si niste pagini de facebook.
 
Eu am o vorba "Un om primeste recompensa fix de atat cat stie".
10 milioane pe luna ?
Se poate face asta,insa nu intr-o luna,nu doua si nu trei...
Ne-ar trebuii cam 10 membrii...
Insa odata ce plecam toti normal ar fi sa ne organizam cu totii ;)
Fiecare sa aibe o munca diferita,nu toti sa avem aceiasi munca...
Daca fiecare se ocupa cu propria lui optiune nu pierdem timp,si daca nu pierdem timp nu pierdem bani ;)
In primul rand odata ce suntem 10,asta inseamna ca suntem o companie si odata ce suntem o companie trebuie sa avem si un nume (numele face totul).
Pe langa asta trebuie sa avem logo-uri frumoase...
Dupa logo-uri trebuie sa ne alegem o nisa frumoasa,internatonala de videori pe limba engleza...
Nu poti sa ai succes daca tu faci clipuri cu pescuit cu vanatoare sau etc...
Eu stiu ce nisa am putea alege,in care am avea succes...
Dupa asta trebuie sa promovam,fara promovare crestem canalul la 10 milioane fix dupa 10 ani...
Dupa ce ne gandim ce trebuie sa mai facem,trebuie sa ne organizam cum inpartim banii...
Practic ar fi 50% inpartim la noi cei 10.
20% promovari...
15% angajati...
5% banii care ne va costa serverul si altele...
10% in plus liderii...
Normal ca dupa ce ajungem la un anumit statut va trebuii sa ne mai angajam oameni care sa ne faca anumite munci insa acei oameni vor fi platiti din 15%.
Normal ca daca vom ajunge,noi 10 la un castig potential,va trebuii sa ne facem contracte sa nu existe alte probleme.
Din 10,3-4 vor trebuii sa fie lideri...
Acei lideri vor avea acces la tot si vor fii aceia care isi vor da cel mai mult interesul...
Normal ca nu va fii lider acela care se gandeste doar la bani.
Pe langa toate acestea prima data ne trebuie investitii,iar banii ii vom scoate noi cei 10.
Normal ar fi cam peste 100$ de caciula pentru promovari si alti 10-30$ pentru alte chestii (asta decidem intre noi)
Ce ne trebuie:
-3 pentru gasire de continut.
-2 editori video.
-1 sau 2 translatori la perfectie in limba engleza.
-1 sau 2 gasire de promovari si negociatori.
-2 pentru promovari peste tot free.
-1 care sa fie webdesign in logo sau imagini.
Ok,dece sa fiu eu membru ?
Toti va trebuii sa faca o postare de genul si sa scrie la ce se pricepe,timpul alocat si cu ce poate ajuta echipa...
"Dupa parerea mea acest proiect va fi exact la fel ca cel anterior facut de AlexH cu Mega Siteul de stiri,blogger etc"
 
Reclama se poate face şi pe site-urile celor implicaţi.
Intru şi eu, de se poate.
 
Off,alexH :D
Puteai sa scrii ca te referi la un site si nu la un canal de YouTube :)
Iar cu partea de promovare de facebook cu 10 persoane,nu aveti sanse nici sa ajungeti la 3 milioane pe luna folosind doar facebookul la postari pe grupuri...
 
Ultima editare:
Eu m-as baga..am citit si raspunsurile voastre insa eu sunt mai optimist, atata timp cat se gaseste o echipa care sa nu fie disperata de profit 24/7 si niste lideri pot sa spun "de incredere" si atata timp cat exista task-uri pentru fiecare si comunicare intre noi, este realizabil..sunt dispus sa investesc si din putinul pe care il am :) Acum e evident ca in 4-5 luni vor exista cateva zile in care unii vor fi mai putini activi, sa ne gandim totusi ca suntem cu totii oameni.. :)
 
Care spuneți ca vreți sa va alăturați, e foarte important sa vreți asta din cauza ideii. Din cauza proiectului ci nu din cauza sumelor citite. Când te bagi intr-un astfel de proiect trebuie sa fii conștient ca exista șanse mari sa pierzi timp și bani. Dacă zici ca vrei sa te bagi pentru ca nu ti-ar strica 2000 de coco în buzunar, nu e ok. Partea financiara este o motivație suficienta ca sa-i facă pe unii sa se implice, dar dacă aceasta întârzie sa vina, dispare și motivația. Pe când dacă ești motivat sa ajungi sa vezi proiectul în derulare, te bucuri la fiecare clip urcat, clip vizualizat și motivația durează mai mult. Părerea mea.
 
Buna tuturor! Doresc si eu sa ma alatur acestui proiect in special la editare video sau/si design. Imi place ideea, dar nu cred ca multi se vor tine de cuvant. Pot investi chiar ore bune, iar banii nu ma intereseaza pentru inceput. Este clar ca nimeni nu munceste degeaba dar trebuie sa gandim pe termen lung in cadrul afacerilor online. Sper ca aceasta idee sa nu fie doar comentata ci sa ia amploare. Iar daca aveti nevoie de ajutor cu logo ma anuntati (deja am o idee)!
I'm in! ;)
 
Ultima editare:
Sper ca aceasta idee sa nu fie doar comentata ci sa ia amploare
Vad ca sunt cativa care si-au aratat interesul asa ca e bine ca fiecare sa dea un test sa vedem dece este capabil.
Primii care vor incepe sunt curatorii de continut si care trebuie sa aiba experienta de editare video.
1. cauti video pe sursele externe sau interne
2. unde este nevoie adaugi text, end intro
3. publicati video pe rovideo.net pentru acest test
4. postati link aici la video
Video de mai jos este doar un exemplu

Partea adoua alegem social media manager si numarul acestora va fi de 5 pentru inceput
1. fiecare alege un video postat de un curator de continut
2. il distribuie / promoveaza peste tot unde are acces
3. video cu cele mai multe vizionari si cel mai mare angajament castiga.

Se vor lua in calcul vizionari + coment + vote + reshare+ angajamentul pe gurpurile sau paginile care au postat link-ul
Dupa fiecare link la video adaugati asta: ?ref_id=roforum unde roforum este userul vostru de aici

Dar prima data curatorii de continut sa caute si sa posteze video.
Nu trebuie cantitate si calitate, clipuri care atrag atentia, starnesc controverse, provoaca reactie din partea la user, etc.

Acum sa vedem cati se baga.

Cei cu site-uri daca trimiteti trafic catre video adaugati la final de link ?from=roforum.net - unde roforum.net este nume la domeniu.

Cateva lucruri de retinut pentru curatori si social manager

Un video sau postare trebuie mereu sa contina date de identificare la domeniu pentru ca aceasta sa prinda notorietate si incredere. Clipurile trebuie sa convinga lumea sa se intoarca, sa vizioneze mai multe clipuri.
Stiu multi care posteaza un video, fac o campanie de spam pe facebook, aduna 15-50k vizionari pe site si apoi dupa 3 zile in sterge. Este o metoda buna pentru termen scurt dar nu pe termen lung.

Am ales intengineering ca exemplu pentru ca acum 1-2 ani nu vedeai nimic despre ei, iar acum toata lumea da share la postarile lor si au ajuns sa angajeze. Exemplu nu este dat pentru a fi copiat ci pentru a arata ca se poate + au baza in turcia unde au foarte multe limitari cand vine vorba de internet.
 
Video de mai jos cu ceva text adaugat chiar daca este vechi poate aduce multe vizite

Plus putem face ca clipurile de pe site sa ruleze direct in facebook, unde se poate afisa reclama si se fac afisari mai usor.
Vedeti exemplu dailymotion pe facebook

La clipul de mai sus, dati clic play, apoi skip ads, dupa cateva secunde click pe pauza si dupa asta click pe play, iar apoi mergeti la final cu cateva secunde si play.
 
Nu e okay reclama pe mobile. Durează prea mult, nu îmi pot da seama dacă mai urmează video sau nu. Nu apar secunde decât ultimele 9. Nu apare nimic de genul skip add.Screenshot_20170506-221200.png Pe mine ca și vizitator m-ai fi pierdut înainte sa înceapă video
 
Ciudat ca la mine pe mobil apare skip atat pe mobile cat si tableta. Voi edita acum dimensiunile sa fie bine.
Dar video nu era prezentat pentru asta, insa multumesc pentru notificare.
 
PS: Are ceva daca este in engleza? Daca vrei il pot face si in romana
Buna intrebarea. Conform facebook sunt 8,600,000 romani, deci cam greu sa atingem cele 10 milioane de vizionari unice pe luna. Asa ca vrem nu vrem, trebui sa trecem pe international.
Clipul este chiar interesant si te face sa-l vezi tot.
Ce lipseste, sunt elementele de identificare la brand. Acesta poate fi o secunda sau jumate de secunda inainte un intro sau la final cu numele.
 
Pai nu este un brand, ci un experiment facut de unul din temerarii care incearca lucruri nebunesti. Video original (sper ca nu supar daca pun)
 
Pai nu este un brand
Deci din video postat de tine inteleg ca este pentru curator de continut si editor. Cand ma refer la ''brand'' ma refer sa contina elmenele de identificare la site-ul care este postat, in cazul de fata rovideo. Cand vom incepe, vom alege alt domeniu si platforma.
Lumea trebuie sa stie ca a vazut clipul pe site-ul X, mai ales daca se implementeaza vizionarea directa in facebook, unde omul da play fara sa bage de seama unde la vazut. Cu aceste elemente chiar daca nu stie pagina isi aduce aminte numele, care il cauta pe facebook sau google, lucru foarte bun si pentru seo.
Plus dupa ce ajunge cat de cat cunoscut putem face ca userul sa genereze continut prin simularea cu premii in bani si obiecte.
Plus implicat in toate actiunile sau evenimentele care se intampla in Romania.
Continut se poate face si din inregistrarea unor emisiuni tv si apoi montaj cu cele mai bune momente, gafe, etc.
 
Am inteles la ce te referi, ideea este foarte buna!
In privinta publicului eu as inclina asupra englezilor ( bine nu chiar ei, doar limba), astfel putem avea vizitatori de pe mai multe continente.
Daca te hotarasti la nume sa imi zici si mie, poate ii fac un logo frumusel. ;)
 
Loading...
Back
Sus